Work etiquette
Renting
Paying with credit
Better buy?
unit price
100

What are three things you need to say when answering the phone?

-Hello 

-My name is 

-How can I help you?


100

This is the name for the person that owns a rental property 

What is a landlord 

100

The average american has this much credit cards debt

what is 15,000 dollars

100

Soap: 

a. $2.49 for 50 fl oz

b. $1.99 for 32 fl oz 

Which one is a better buy?

What is a. $2.49 for 50 fl oz

100

You earn $145 in 25 hour. How much per hour?

What is $5.80/hour

200

You should avoid saying these types of words when speaking on the phone at work

what is slang or curse words 

200

This is another name for a renter 

What is tenant 

200

What is a benefit of a credit card

- helps track spending, unlike cash

- provides fraud protection if your card gets stolen

- if you loose it you can cancel it without loosing any money 

-More convenient that cash 

200

apples 

a. $1.89 for 3lb

b. $2.49 for 5 lb

What is b. $2.49

200

A pack of pencils is $3.60 and consists/has 30 units. How much per pencil?

What is $0.12/pencil 

300

These are major reasons people are fired

What is:

-being late/absent a lot

- not able to get along with others

- improper use of technology 

- not following directions 

300

The name of a legal document that outlines all rules of renting 

What is a lease 

300

This is the name for the set amount of money you can borrow. 


i.e. you can borrow up to $1500

what is a credit limit 

300

popcorn

a. $2.99 for 30 oz

b. $1.69 for 15 oz

What is a. $2.99

300

a $14.32 pizza consisting of 8 slices  

What is $1.79/slice

400

Your boss needs a good reason to fire you. True or false?

What is false?
400

When you decide to move you must do this

what is give the landlord notice

400

These are risks or cons of credit cards 

- easy to spend more money than you realize; purchases add up quickly 

- fees and charges 

- interest 

-easier to fall into debt 

400

orange juice 

a. $1.49 for 12 oz 

b. $1.79 for 16 oz 

c. $1.99 for 20 oz 

What is c. $1.99

400

you score 96 points in 6 games. How many points per game?

16 points/game 

500

This is what you show or convey by smiling when talking on the phone 

What is a good attitude?

500

This is the recommended amount of take home pay that you should spend on rent?  

a. 10%

b. 30%

c. 50%

What is 30%

500

APR stands for this

What is Annual Percentage Rate

500

cloth 

a. $3.15 for 2 yd 

b. $7.78 for 6 yd

what is b. $7.78

500

You travel 1,500 miles in 4 hours. What is the miles per hour 

what is 375 mph

M
e
n
u