6.RP.1
6.RP.2
6.RP.3
6.NR.1
6.PAR.7
100

A recipe uses 3 cups of flour for every 2 cups of sugar.
What is the ratio of flour to sugar?

3:2

100

A car travels 60 miles in 2 hours.
What is the unit rate in miles per hour?

30 miles per hour

100

A shirt originally costs $20 and is on sale for 25% off.
How much money is taken off the price?

5 dollars is taken off the price.

100

Plot –3 on a number line.
Is –3 to the left or right of –1?

-3 is to the left of -1.

100

Write an equation for:
“A number increased by 7 equals 15.”

X + 7 = 15

200

There are 12 boys and 8 girls in a club.
Write the ratio of boys to girls in three different forms.

12/8, 12:8, 12 to 8

200

You buy 5 notebooks for $10.
How much does one notebook cost?

2 dollars

200

There are 8 red marbles and 2 blue marbles.
What percent of the marbles are red?

80 percent of the marbles are red.

200

Which is greater? –2 or –5
Explain how you know.

-2 is greater because -2 is closer to zero on the number line.

200

Solve the equation:
x – 9 = 14

x = 23

300

A garden has 15 tomato plants and 10 pepper plants.
What does the ratio 15:10 describe in this situation?

3 tomato plants for every 2 pepper plants. 

300

A machine prints 240 pages in 8 minutes.
How many pages does it print per minute?

30 pages in one minute

300

A recipe uses this ratio of sugar to flour: 2:5.
How much sugar is needed if you use 20 cups of flour?

8 cups of sugar is needed for 20 cups of flour.

300

What is the absolute value of –8?
What does your answer mean in real life?

The answer is 8. It means that distance is always positive.

300

Write an inequality for:
“Sam needs at least 90 minutes of exercise this week.”

X is greater than or equal to 90.

400

A class has 24 laptops for 30 students.
Write the ratio of laptops to students and simplify it.

4 laptops for every 5 students

400

A runner completes 6 miles in 54 minutes.
Find the unit rate in minutes per mile.

9 minutes per mile

400

Fill in the table for a ratio of 4:1.
If 4 → 1
8 → 2
12 → ?
16 → ?

12-3, 16-4

400

Order the numbers from least to greatest:
–4, 0, 3, –1, 2

-4, -1, 0, 2, 3.

400

Solve the inequality:
3x > 27

X > 9

500

BEST Academy collected 42 cans of fruit and 28 cans of vegetables during a food drive.
Explain what the ratio 42:28 tells you, and then write it in simplest form.

6 cans of fruit to 4 cans of vegetables

500

A faucet leaks 18 mL of water every 12 seconds.
Find the unit rate in mL per second AND seconds per mL.

1.5 mL per second and 0.67 seconds per mL

500

A map uses a scale where 1 inch = 4 miles.
You measure 7.5 inches between two cities.
How far apart are the cities in real life?

The cities are 30 miles apart in real life.

500

The temperature at 8 A.M. was –6°F. By noon, the temperature increased by 11°F.
What is the new temperature, and how do you know?

The current temperature is 5 degrees F.  Using a vertical number line, starting at -6, moving up 11 degrees we end up at positive 5 degrees F.

500

BEST Academy bought x laptops for $425 each.
They spent $6,375 total.
Write and solve an equation to find x.

425x = 6375, X = 15.  BEST Academy bought 15 laptops.

M
e
n
u