Write the ratio as a fraction in simplest form:
20 kids to 5 adults
4/1 or 4 kids/1 adult
Tell whether the ratios form a proportion:
14/21, 2/3
Yes
Solve the proportion:
3/4 = x/16
x = 12
Find the slope of the line that passes through the points:
(0, 0), (5, 3)
Slope = 3/5
Find the unit rate:
120 miles in 4 hours
30 miles per hour
At the grocery store, it costs $8 for 12 donuts and $12 for 18 donuts. Are these rates proportional?
Yes
Solve the proportion:
y/8 = 9/20
y = 3.6
Tell whether x and y show direction variation and explain your reasoning:
y + x = 4
No, the equation does not fit y = kx.
Write the ratio as a fraction in simplest form:
30 apples : 4 baskets
15/2 or 15 apples/2 baskets
Tell whether the ratios form a proportion:
2/5, 16/45
No
Write and solve a proportion to answer the question:
You can buy 4 bracelets for $5. How much does it cost to buy 7 bracelets?
$8.75
Find the slope of the line that passes through the points:
(2, 2), (4, 4)
Slope = 1/1 or 1
Find the unit rate:
$29 for 2 blankets
$14.50 per blanket
At the deli, it costs $24 for 4 sandwiches and $50 for 10 sandwiches. Are these rates proportional?
No
Write and solve a proportion to answer the question:
It costs $144 for 3 people to attend a baseball game. How much does it cost for 10 people to attend the game?
$480
Tell whether x and y show direction variation and explain your reasoning:
5y = x
Yes, the equation fits the form y = kx.
Write the ratio as a fraction in simplest form:
64 players to 8 teams
8/1 or 8 players/1 team
When looking at a graph, how can you tell if x and y are in a proportional relationship?
If the line passes through (0, 0), then x and y are in a proportional relationship.
Solve the proportion:
55/z = 5/12
z = 132
In the table, x and y show direct variation. What is the value of k?
x 1 2 3 4
y 3 6 9 12
k = 3