Estimate the product or quotient:
9.5(12.31)
about 120
Using the formula P=2l +2w find the perimeter if:
l = 45 yds & w = 20 yds
130 yds
Solve for the variable:
101.5 = x - 82.8
x = 184.3
Solve for the variable:
x ÷ 5.3 = 12
x = 63.6
Covert the following:
567mg = __g
0.567 g
Estimate the product or quotient:
(-2.468)(-9.031)
about 18
Using the distance formula: d = rt , find the distance traveled when:
rate of speed = 50 mi/h and time of travel is 3.5 hrs
distance traveled = 175 miles
Solve for the variable:
-21.2 = x - 12.7
x = -8.5
Solve for the variable:
1.2x = 6
x = 5
Covert the following:
0.95m = __cm
95 cm
Estimate the product or quotient:
-57.8 ÷ 2.9
about -19
Using the circumference formula: C = 2ℼr and find the circumference when the radius of the circle is 6.8inches. (use 3.14 for ℼ)
about 42.7 inches
Solve for the variable:
x + 25.8 = 76
x = 50.2
Solve for the variable:
x ÷ 10.5 = 42
x = 441
Covert the following:
2.5kg = __mg
2,500,000mg
Estimate the product or quotient:
-19.32 ÷ 4.025
about -5
Janelle pedals her bicycle at a rate of 12mi/h. How far does she travel in 25 minutes
5 miles
Solve for the variable:
6.55 - x = 26.2
x = -19.65
Solve for the variable:
6.4x = 38.4
x = 6
Covert the following:
0.54L = __kL
0.00054 kL
A fundraiser raised money for charity. They raised $2450, and if 120 people donated money, about how much did each person donate on average?
about $20
Sam runs at a rate of 6mi/h. How many minutes will it take him to run 4 miles?
40 minutes
Write and solve an equation for the following scenario:
Karen spent $8.75 at a video store. She had $16.65 when she left the store. How much money "m" did she start with?
m - 8.65 = 16.65
m = $25.40
Write and solve an equation for the following scenario:
At the deli, 1.5lbs of turkey costs $5.64. What is the cost per pound "c" of the turkey?
1.50c = 5.64
c = $3.76/lb
A bag of potato chips has 400mg of sodium per serving. How many grams of sodium does it have?
0.4g