Estimating Decimal Products & Quotients
Using Formulas/Act it Out
Solving Decimal Equations using (+) & (-)
Solving Decimal Equations using (x) & (÷)
Using Metric System
100

Estimate the product or quotient:

9.5(12.31)

about 120

100

Using the formula P=2l +2w find the perimeter if:

l = 45 yds & w = 20 yds

130 yds

100

Solve for the variable:

101.5 = x - 82.8

x = 184.3

100

Solve for the variable:

x ÷ 5.3 = 12

x = 63.6

100

Covert the following:

567mg = __g

0.567 g

200

Estimate the product or quotient:

(-2.468)(-9.031)

about 18

200

Using the distance formula: d = rt , find the distance traveled when:

rate of speed = 50 mi/h and time of travel is 3.5 hrs

distance traveled = 175 miles

200

Solve for the variable:

-21.2 = x - 12.7

x = -8.5

200

Solve for the variable:

1.2x = 6

x = 5

200

Covert the following:

0.95m = __cm

95 cm

300

Estimate the product or quotient:

-57.8 ÷ 2.9

about -19

300

Using the circumference formula: C = 2ℼr and find the circumference when the radius of the circle is 6.8inches. (use 3.14 for )

about 42.7 inches

300

Solve for the variable:

x + 25.8 = 76

x = 50.2

300

Solve for the variable:

x ÷ 10.5 = 42

x = 441

300

Covert the following:

2.5kg = __mg

2,500,000mg

400

Estimate the product or quotient:

-19.32 ÷ 4.025

about -5

400

Janelle pedals her bicycle at a rate of 12mi/h. How far does she travel in 25 minutes

5 miles

400

Solve for the variable:

6.55 - x = 26.2

x = -19.65

400

Solve for the variable:

6.4x = 38.4

x = 6

400

Covert the following:

0.54L = __kL

0.00054 kL

500

A fundraiser raised money for charity. They raised $2450, and if 120 people donated money, about how much did each person donate on average?

about $20

500

Sam runs at a rate of 6mi/h. How many minutes will it take him to run 4 miles?

40 minutes

500

Write and solve an equation for the following scenario:

Karen spent $8.75 at a video store. She had $16.65 when she left the store. How much money "m" did she start with?

m - 8.65 = 16.65

m = $25.40

500

Write and solve an equation for the following scenario:

At the deli, 1.5lbs of turkey costs $5.64. What is the cost per pound "c" of the turkey?

1.50c = 5.64

c = $3.76/lb

500

A bag of potato chips has 400mg of sodium per serving. How many grams of sodium does it have?

0.4g

M
e
n
u