Amount earned per hour if you worked 15 hours and earned $195.
What is $13 per hour?
Solve the following proportion:
x/9=15/27
x=5
(AB)/(MN)=40/48=5/6
The distance between two cities on a map is 7 cm. The map has a scale of 1 cm : 20 km. Find the actual distance between the two cities.
140 km
The spinner shown is divided into equal parts. Find the probability that the spinner stops on a 5.
3/8
The unit rate if you drove 330 miles in 6 hours.
What is 55 miles per hour?
Solve the proportion:
b/54=8/9
b=48
Find the ratio of the lengths of corresponding sides of Figure A to Figure B. The two rectangles are similar.
9/5
The distance between two cities is 70 km. A map of the region has a scale of 1 cm : 20 km. Find the distance between the two cities on the map.
3.5 cm
After spinning the spinner 20 times, I got a 4 six times. Based on these data, what is the experimental probability of getting a 4?
1/5
The cost per ticket if it costs $144.50 to buy 17 tickets.
What is $8.50 per ticket?
Solve the proportion:
8/20=38/y
y=95
Find the ratio of the lengths of corresponding sides of Figure A to Figure B. The two polygons are similar.
2/3
A scale drawing has a scale of 1 inch : 3 yards. If the distance on the drawing is 7 inches, find the actual distance.
21 yards
This time, anyone who spins and gets a prime number wins a prize. What are the odds in favor of getting a prize?
1
At a party, there were 6 girls and 8 boys. If 4 more boys showed up, how many more girls would have to arrive to maintain the ratio of 6 girls to 8 boys?
3 more girls would have to arrive.
Solve the proportion:
17/c=34/46
c=23
The two trapezoids are similar. Find JM.
JM = 15 cm
A scale drawing has a scale of 1 inch : 3 yards. If the distance on the drawing is 0.5 inch, find the actual distance.
1.5 yards
In a game, you are to choose a 2 letter code from the 26 capital letters of the alphabet. Find the number of possible codes.
676
One brand of cereal contains 18 ounces and costs $3.20. Another brand contains 1 pound and costs $3.00. Which brand has a lower price per ounce? What is that price (rounded to the nearest cent)?
The 18-ounce box. It costs $0.18 per ounce.
Your school is going on a field trip. It takes 2 buses to carry 64 people. Write and solve a proportion to find the number of buses needed to carry 150 people.
2/64=b/150
b=5
The two trapezoids are similar. Find DE.
DE = 22 cm
A scale drawing has a scale of 1 inch : 3 yards. If the actual distance is 18 feet, what is the distance on the drawing?
2 inches
You have 6 shirts and 3 pairs of pants. How many outfits are possible using one of each item?
18 outfits