The ratio of apples to oranges is 3:5. If there are 55 oranges, how many apples are there?
33 apples
12
Solve for x.
3/7=18/x
x = 42
Turn into a decimal
7/8
7 divided by 8
0.875
Besides money, what does the winner of golf's Masters Tournament receive?
A Green Jacket
The 2 triangles are similar figures. Find the length of EY.
7 inches
Calculate 25% off of $160.
25% of 160 is 40
160-40=
$120
Solve for y:
8 + 2y = -22
y = -15
What is 1.4 as a reduced mixed number
1 2/5
Who was the leader of Russia during World War II?
Joseph Stalin
Trashetball Question! 1 minute
Write the scenario using an inequality-
Billy makes $7 a week in allowance plus $6 for each lawn that he mows. This week Billy wants to make over $25
6L + 7 > 25
Elizabeth is going to buy two concert tickets. The concert tickets cost $200 each plus a 10% sales tax. What is the total price that Elizabeth will pay for her concert tickets?
$440
(2x-1)/3=5
Multiply by 3 on both sides
2x - 1 = 15
Add one of both sides, then divide by 2
x = 8
-3 1/4 *2.5+4.8
-3.325
What city does Bruce Wayne live in?
Gotham
Calculate the Mean (or average):
13 2 2 6 6 3 14 7 7 4 2
66/11=6
Trashetball Question! 1 minute
Bob got a raise from $20 to $24. What was the percent increase of the raise?
(amount of change) divided by (the orignal amount), then multiplied by 100
4/20 = 0.2 = 20% increase
Trashetball Question! 1 minute
Solve: -2x + 7 < -3
subtract 7 from both sides
-2x < -10
divide by -2
x > 5
(remember, the inequality changes directions when we multiply or divide by a negative!)
Trashetball Question! 90 seconds
Find the solution as a mixed number.
3 3/5x=16 1/5
Divide both sides by 18/5 (keep change change, so multiply both sides by 5/18)
Turn 16 1/5 into 81/5
After simplifying, the solution is
4 1/2
Who does Florida play tonight for the NCAA Men's Basketball Championship?
Houston
Trashetball Question! 90 seconds
Prime rib at publix costs $114 for 4 lbs. How much would a 10 pound prime rib cost with the same unit rate?
114 divided by 4 = $28.50 per pound
28.50 times 10 =
$285.00
Trashetball Question! 1 minute
A gallery store owner bought a painting, then added a 15% markup in order to make a profit. He then sold the painting for $736. How much did he originally buy the painting for?
p = painting
p + 0.15p = 736
1.15p = 736
divide both sides by 1.15
p = 640
Solve for x:
2(3x - 5) + 4x + 7 = 27
x = 3
Solve:
3/2x-3/4=3/8
Add 3/4 on both sides (get a common denominator of 8)
3/2x=9/8
Divide both sides by 3/2 (keep change change)
So we end up multiplying by 2/3
x=3/4
Who hosted Saturday Night Live this weekend?
Jack Black