Vocabulary
Equation
Practice
Real-world
Word problems
100

What you need to create and sell your product

Supplies

100

Earnings-Expenses=________

Profit

100

Cost of supplies- $5

Income- $10

What is the profit?

$5

100

Which of the following situations would it be useful to understand profit?

A. Running a race

B. Starting a car wash business

C. Learning to drive

D. Writing an essay

B. Starting a car wash buisiness

100

Sally bought $5 worth of lemons and sugar. She then ran a lemonade stand and made $50. What was her profit?

$45

50-5=$45

200

The money you get from business activities 

Income

200

________-Expenses= Profit

Earnings

200

Cost of supplies- $20

Income- $63

What is the profit

$43

200

Why would you need to understand profit if you own a lawn mowing buisness?

Answers may vary.

You need to understand profit because you want to make sure you are making money. If you have to buy a lawn mower, and only have two yards to mow you would likely lose money. 

200

Mark sold hot chocolate to his neighbors. The cost of preparing the hot chocolate was $11.25. The money he received from the sale of hot chocolate was $19.00. What was Mark's profit?

$7.75

300

What you have to pay someone else when running a buisiness

Expenses

300

Earnings- _________= Profit

Expenses

300

Expenses- $63.13

Income- $144.76

What is the profit?

$81.63

300

What are some examples of expenses you might have if you ran a grocery store?

The food

Employees

Shopping carts

(there can be more answers than just these three)

300

Andy made a homemade sled to sell. He made a list about what he did.

Cost of wood: $6.52

Cost of paints: $9.09

Cost of other supplies: $3.13

Selling price: $45

What was Andy's profit?

$26.26

400

The amount of money you have left after paying your expenses

Profit

400

_________-________ = Profit

Earnings, Expenses

400

Supplies- $30

Income- $72.49

Taxes- $7.14

What was the net profit?

$35.35

400
Do you need to understand profit if you want to invent something? Why or why not?

Answers will vary

Yes because in order to create the invention you will have to buy the supplies. If you want to sell your invention, you will have to also factor in how much to sell it for.

400

Jenny made hair bows at a local store. She made a list of what she did. 

Price paid for ribbons: $7.24

Cost of other supplies: $6.49

Jenny collected $29.00 from her customers

What was Jenny's profit?

$15.27

500

The money you have left after paying for all your expenses and taxes

Net Profit

500

Earnings is also called 

What is Income?

500

Mia sold cookies for her Girl Scouts troop. Each box of cookies that she sold cost $3.00 to make. She sold each box for $7.00. If Mia sold 12 boxes of cookies what was her total profit?

$48

M
e
n
u