Part-to-Part Ratios
Part-to-Whole Ratios
Equivalent Ratios
Random Ratio
Real-Life Applications
100

There are 8 boys and 12 girls in a class. What is the ratio of boys to girls?

8:12 or 2:3

100

There are 5 red balls and 15 total balls. What fraction of the balls are red?

1/3

100

2/3 = ?/9. Find the missing number.

6

100

20 boys and 25 girls attend a motivational talk. Write down the attendance in term or ratio of boys to girls in lowest terms.


4 : 5

100

A recipe for 4 people uses 2 cups of rice. How many cups for 10 people?

5 cups

200

A basket has 15 apples and 10 oranges. Write the ratio apples:oranges in simplest form.

3:2

200

A box has 7 blue and 13 total pens. What percent are blue?

7/13 ≈ 53.8%

200

4/5 = 8/?. Find the missing denominator.

10

200

2 : 3 is equivalent to 6 : 9. Using the same ratio, find the value of 'n' the equivalent ratio of n : 15.

n=10

200

A map scale shows 1 inch = 5 miles. If two towns are 3 inches apart, how many miles is that?

15 miles

300

A jar contains 20 red marbles and 25 blue marbles. Find the ratio of red to blue.

4:5

300

In a group of 25 students, 10 are freshmen. What proportion are freshmen?

10/25 = 2/5

300

7/21 = ?/3. Find the missing numerator.

1

300

On the supermarket shelf, there are 6 bags of flour and 15 bags of rice. Find the ratio of the number of bags of rice to the number of bags of flour in lowest terms.

5:2

300

3 notebooks cost $4.50. How much do 5 notebooks cost?

$7.50

400

In a race, 18 students ran and 12 walked. What is the ratio of runners to walkers?

3:2

400

There are 36 dogs, 9 of which are puppies. What fraction in lowest terms are puppies?

1/4

400

5/8 = ?/32. Find the missing numerator.

20

400

$ 150 was shared between Josh and Enoch in the ratio 1 : 2 respectively. How much would Enoch receive?

$100

400

A car uses 8 gallons of gas to drive 200 miles. How many miles per gallon?

25 mpg

500

There are 56 women and 84 men in a company. Simplify the ratio women:men.

2:3

500

A bag has 12 green marbles out of 40 total. What is the ratio of NOT green marbles to total in lowest terms?

7/10

500

9/12 = ?/4. Find the missing numerator.

3

500

The cost of 9 can of Pepsi is $6.75. What is the cost of one can?  

75 cents

500

If 6 workers build a wall in 9 days, how many workers are needed to build it in 3 days?

18

M
e
n
u