Vocabulary
Ratios
Unit Rate
Proportions
100

A comparison of two numbers is....

Ratio

100

There are 2 cats and 3 dogs. Write the ratio of cats to dogs.

2:3

100

3 pencils cost $6. How much is 1 pencil?

2$

100

Solve: 1/2 = x/6

x = 3

200

A rate that compares something to...

Unit Rate
200

Write 4 red markers to 5 blue markers as a ratio.

4:5

200

4 drinks cost $8. Cost per drink?

2$

200

Solve: 2/3 = x/9

x = 6

300

Two ratios that are equal

Proportion

300

There are 6 girls and 3 boys. Ratio of girls to boys?

6:3

300

You travel 12 miles in 3 hours. Miles per hour?

4 mph

300

Solve: 3/5 = x/10

x = 6

400

The method where we cross multiply to solve a proportion..

Butterfly Method 

400

A bag has 8 red and 4 blue candies. Ratio of blue to red candies?

8:4

400

5 notebooks cost $15. Cost per notebook?

$3

400

Solve: 4/6 = x/12

x = 8

M
e
n
u