unit rate
proportional tables
Proportional graphs
Proportional equations
Constant of proportionality
100

It is $39.96 for 4 pizzas. How much is it for 1 pizza?

It cost $9.99 for 1 pizza

100



Yes since there exists a constant such that y/x = k

100

Is the graph proportional? Explain.

Yes, it has a straight line that starts at the origin.

100

Write an equation for the proportional table.


c/t = 65

100

What is the constant of proportionality (unit rate)?

Stacey hikes 12 miles in 3 hours and 20 miles in 5 hours.

4 miles per hour

200

Sally can jump 36 times in ½ minute. How much can she jump in 1 minute?

Sally can jump 72 times in 1 minute.

200


No, there is no constant

200

Is the graph proportional?

No, it does not start at the origin.

200

What does the point(18,3) mean in the context of the problem?



If the weight of an object is 18 pounds on earth, it would weigh 3 pounds on the moon.

200

Use the equation to find the value of y 

when x = 8

y/x = 3.5

y = 28

300

You need 1/2 cup of sugar for 2/3 of a serving. How much sugar is needed for 1 serving?

You need 3/4 cup of sugar for 1 serving

300

Is the table proportional? Explain.

No, they do not have the same unit rate.

300

What is the unit rate for the following proportional graph?

$20 per ticket

300

Write an equation to represent the proportional graph.

y/x = 2

300

Calculate the miles for 15 minutes? 

1,125 miles

400

John bought 5 books for $42.50. How much is 1 book?

It cost $8.50 for 1 book.

400

Is the table proportional? Explain.

Yes, it has the same unit rate of $2.65.

400

Write an equation to represent the proportional relationship.

y = 2x

400

Write an equation for the proportional table?

                

c/p = 1.5

400

How many feet for 10 seconds?

50 feet

M
e
n
u