It is $39.96 for 4 pizzas. How much is it per pizza?
It cost $9.99 for 1 pizza
Is the table proportional, explain.

No, because it does not have a constant rate of $4.35.
Is the graph proportional? Explain.

Yes, it has a straight line that starts at the origin.
Write an equation for the proportional table. Use m=rh

m = 65h
What is the constant of proportionality?
Stacey hikes 12 miles in 3 hours and 20 miles in 5 hours.
4 miles per hour
A sloth can move 1/2 a foot in 1/4 of an hour. How fast can the sloth go per hour?
The sloth can go 2 feet per hour.
Is the table proportional? Explain.

Yes, it has the same unit rate of $2.65.
Is the graph proportional?

No, it does not start at the origin.
Write an equation to represent the proportional graph. Use c=rs

c = 2s
What does the point represent in the graph?
5 tickets cost $40
For 2/3 of a serving you need 1/2 cup of sugar . How much sugar is needed for 1 serving?
You need 3/4 cup of sugar for 1 serving
Is the table proportional? Explain.

No, they do not have the same unit rate.
What is the unit rate for the following proportional graph?

$20 per ticket
Write an equation for the proportional table?

c = 1.5p
Calculate the miles for 15 minutes?

1,125 miles
It is $28.98 for 7 boxes of dog treats. How much would it be for 4 boxes?
$16.56
What is the constant of Proportionality

$0.75 per bag
What is the constant of proportionality?

3 windows painted per hour
Write an equation for the number of cups of sugar per number of jars.

y=2x
On the path in his neighborhood, Sam biked 4 miles in 2/3 of an hour. At this rate, how far can Sam bike per hour?
6 miles per hour
Which is a better buy?
8 protein bars for $11.84 or $7.60 for 5 protein bars
8 protein bars for $11.84

The number of chaperons on a field trip is proportional to the number of students, as shown in the table.
Which of the following choices represents the values for A, B and C, in that order?
Choose:
A. 8, 6, 32
B. 8, 10, 24
C. 6, 8, 24
D. 6, 8, 32
A
8,6,32

Is this graph proportional? Why or Why not?
No, because it doesn't go through the origin.
Sunny Days art Camp has 4 counselors for 32 campers. There is a proportional relationship between the number of counselors, x, and the number of campers, y. Write an equation to represent the proportion.
y=8x
The current ratio of cats to dogs in a shelter is 5 : 2. If there are 20 cats in the shelter, how many dogs are in the shelter?
There are 8 dogs in the shelter