Jude sends 45 E-mails in 15 minutes.
How many E-mails did he send per minute?
He sent 3 E-mails per minute.
Navelle earns $12 per hour. Write an equation that represents Navelle's earnings.
y = 12x
Is the rate of change for this table constant or variable? Explain.
The relationship is constant because if we divide each cost per number of tickets, we see the constant of proportionality is $1.50 per ticket.
Every 2.5 hours, a machine produces
2250 basketballs. What is the unit rate of this proportional relationship?
900 basketballs per hour
Which graph has the greatest unit rate?
Line a
Lenasia earned $640 in a 40-hour work week.
What is Lenasia's hourly rate of pay?
Lenasia earns $16 per hour.
Gianna reads 27 pages in 9 minutes. At what rate does Gianna read?
Write an equation for this relationship.
Gianna reads 3 pages per minute.
y = 3x
Is the rate of change for this table constant or variable? Explain.
The rate of change is variable because when we divide the sales of ice cream by each Temperature, we do not get a constant value.
Annie drove for 6 hours on the highway and traveled 330 miles. At what rate (mph) was she driving on the highway?
55 mph
Which relationship has the greater unit rate? Explain.
y = 7x
or
?
The y = 7x because the unit rate is 7 and the
graph is y = 6x with a unit rate of 6
A helicopter propeller spins 2400 revolutions in 4 minutes. What is the constant of proportionality (unit rate), in revolutions per minute?
The constant of proportionality is k = 600 RPM.
Maxine works at law office. The equation y = 135x represents her earnings. Determine how much money she makes if she works 40 hours.
Maxine earns $5,400 in 40 hours.
A graph represents a proportional relationship if:
1.
2.
1. It is a straight line
2. It passes through the origin
A 50% scale factor was used to change the size of an image on a copier. If one of the lengths was 14 inches, what will the length be on the copy?
7 inches
Is the table proprotional?
Yes because it has equal ratios (scale factor of 1.25).
Jeff worked 40 hours and earned $400.
Find Jeff's hourly wage and use it to predict how much he will make if he works for 47 hours.
Jeff makes $10 per hour and would make $470 IN 47 hours.
The equation y = 55x represents the rate of the Long Island highway speed limit, in miles per hour. Let x represent the number of hours driven and y represent the total miles driven.
How long was Francis driving if he drove 247. 5 miles at the speed limit.
Francis drove for 4.5 hours.
What is the unit rate of this graph?
1/6
Karen pressed the button "150%" on the copy machine. The image that she is copying has dimensions of 3 in. by 4 in. What are the dimensions of the copy?
4.5 in. by 6 in
Which has the lesser unit rate? Explain.
The graph?
or the word problem: Jesse completed 10 laps in 18 minutes. How many laps did he run in 1 minute?
The graph is 2/3 of a lap per minute, or 6/9 of a lap per minute.
The Word problem is 5/9 of a lap per minute. Since 6/9 > 5/9, then 2/3 is greater than 5/9 so the word problem gives the lesser unit rate.
Janine sells 16 apples for $8.00. What is the unit price for each apple?
How much would she earn if she sold 64 apples?
The unit price is $0.50 per apple.
Janine would earn $24 for selling 64 apples.
Joey Chesnut holds the world record for eating 72 hotdogs in 10 minutes. Write an equation to represent the amount of hotdogs he can eat for any number of minutes.
y = 7.2x
A graph has coordinates of (0, 0); (2, 6); (4, 12). What is the unit rate for the relationship?
3
A 5 ft. by 8 ft. rectangle was enlarged to have dimensions of 16 ft. by 25.6 ft. What scale factor was used to enlarge the rectangle?
3.2 or 320%
Which relationship has the greater unit rate? The table or the graph. How do you know?
Well A Pumps water at a faster rate at 2.75 barrels per hour. Where Barrel B pumps water at 2.5 barrels per hour.