5 pens cost a total of $3 at the store. What is the cost per pen?
$0.60 per pen
What is the unit rate (in miles per gallon), for the table shown?
24 miles per gallon
Is this graph proportional? Why or why not?
No, it does not pass through the origin (0,0)
What is the constant of proportionality of this equation?
y=5x
k=5

Table A is not proportional
Joann earns $55 after working for 4 hours.
What is her hourly wage?
$13.75 per hour
How how far does the car travel on 3 gallons of gasoline?
72 miles per 3 gallons
What does the point (12, 192) mean on the graph?
You can make 192 cookies with 12 cups of flour
If given a y-value and x-value, write an equation that can be used to solve for the constant of proportionality (k)?
y/x = k
What is the constant of proportionality in the graph shown? What does it mean in the context of this problem?

k = 6
A sloth travels 6 feet per minute
A hiker climbs ⅚ of a mile in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
5/18 miles per hour
What is the equation of the table shown?
y = 3x
How many cookies can you make with 10 cups of flour?
160 cookies
What is the constant of proportionality in this graph?
k = 2
Which of the following equations is NOT proportional
A.
y=7x
B.
y/x =7
C.
y = 7x + 1
D.
y/7 = x
C, proportional equations will always be equivalent to y = kx
A baker uses 3/4 cup of sugar for every 2 dozen cookies. How much sugar is used per cookie?
1/32
cup of sugar per cookie
What is the equation of the table shown?
y = 12x
Which point on the graph represents the unit rate?
(1, 16)
Given the table, solve for k using time (x) and height (y).
k=7
Using the graph below, how many tickets must be sold for the program to earn $550?
275 tickets must be sold to earn $550
Michael can walk at a rate of 3/8 of a mile in 1/4 of an hour. What is his rate of speed?
1.5 miles per hour
Using the table shown, how many cups of vinegar (y) will be needed if I used 2/3 cup of spices (x)?
8 cups of vinegar
What is the equation of this graph?
y=16x
Which point on this graph represents the constant of proportionality?
(1, 30)
Given the table below, how long will it take to travel 45 miles?

It will take 15 hours to travel 45 miles