4/2 = 16/6
Is it proportional? How do you know?
No
Christopher purchased a new car that travels 234 miles on 9 gallons of gas. How far can the car go on just one gallon of gas?
26 miles
Abigail works on an assembly line that creates toys. She produces around 162 toys in 3 hours. If Abigail has to work late one evening, and her rate of production stays the same, how many toys should she be able to produce in 10 hours?
540 toys
What is 25% of 420?
105
Solve the equation for x?
4x - 6.2 = 29.8
x = 9
3/4 = 15/20
Yes
Angela is buying art supplies. Five paint brushes cost $6.50. What is the unit cost per brush?
$1.30
Jacklyn is weighing different materials in science class. Three rocks weighed in at 18 ounces. If one pound is 16 ounces, approximately how many pounds do the three rocks weigh?
1.125 lbs
Justin receives an 60 percent on his test because he got 15 questions correct. How many questions were on the entire test?
25 questions
Gregg Popovich has been the coach of the San Antonio Spurs since 1996, but what is the name of the Women's basketball team that also resides in San Antonio?
San Antonio Silver Stars
Equal (or equivalent) ratios
A new tower downtown is being fit with copper wiring. The wires cost $32 for every 80 meters. How much wire can you purchase for one dollar?
2.5 meters
Marcella is running the Boston Marathon (26.2 miles). She is running at a rate of 20 miles in 4 hours. If she continues at this pace, how long should it take her to complete the entire race?
5.24 hours
40% of the flowers in David's garden are violet, the rest are yellow. If there are 200 flowers in the garden, how many of them are yellow?
120 yellow flowers
Proportions can be used to convert between Units.
Brad is running a 5 km race. If 1 km is approximately .62 miles, write a proportion that could be used to determine the number of miles that Brad is going to run.
HEB is selling apples for .63 cents apiece. Karla purchases six apples for $3.72. Is this rate proportional?
(Hint: Write a proportion)
No it is not.
1/ .63 is not equivalent to 6/3.72
A new tower downtown is being fit with copper wiring. The wires cost $32 for every 80 meters. What is the cost for one meter of wire?
$ 0.40 per meter
Angel is selling BBQ plates for a fundraiser. So far he has sold five plates and made a total of $43.50. If his goal is to sell 25 plates, how much money should Angel expect to have made?
$217.50
There are 900 students at Matthey Middle School. If 459 of them are girls, what percent of the students are boys?
49 percent
Ariana Grande recently broke up with her fiancee Pete Davidson, but what song did she release a couple of hours before he appeared on Saturday Night Live?
Thank You, Next!
HEB is selling apples for .63 cents each. Karla purchases six apples for $3.72. Write a proportion that can be used to determine if this rate is proportional? Is it proportional?
(Hint: Write a proportion)
1/ .63 is not equivalent to 6/3.72
No it is not.
Jade takes 3 hours to deliver 189 newspapers. Her coworker Isaiah can deliver 124 newspapers in two hours. Which of the two delivers papers at the better unit rate (papers delivered per hour)?
Jade delivers 63 papers per hour. Isaiah only delivers 62 papers per hour.
Malcolm is a photographer. He has taken a photo that is 8 inches by 11 inches. If Malcolm increases the width from 8 inches to 2 feet, what does the length have to become for the image to remain proportional?
33 inches
Kristen is selling girl-scout cookies. She sold 12 boxes of Samoas and 20 boxes of Thin Mints. What percent of the cookies sold were Thin Mints?
62.5 percent
What are the four states that begin with the letter I?
Idaho, Illinois, Indiana, Iowa