Is it Proportional?
Unit Rates
Great Rates
Parts our of 100
Potpourri
100

4/2 = 16/6

Is it proportional?  How do you know?

No 

100

Christopher purchased a new car that travels 234 miles on 9 gallons of gas. How far can the car go on just one gallon of gas?

26 miles

100

Abigail works on an assembly line that creates toys. She produces around 162 toys in 3 hours. If Abigail has to work late one evening, and her rate of production stays the same, how many toys should she be able to produce in 10 hours?

540 toys

100

What is 25% of 420?

105

100

Solve the equation for x?

4x - 6.2 = 29.8

x = 9

200

3/4 = 15/20

Yes

200

Angela is buying art supplies. Five paint brushes cost $6.50. What is the unit cost per brush?

$1.30

200

Jacklyn is weighing different materials in science class. Three rocks weighed in at 18 ounces. If one pound is 16 ounces, approximately how many pounds do the three rocks weigh?

1.125 lbs

200

Justin receives an 60 percent on his test because he got 15 questions correct. How many questions were on the entire test?

25 questions

200

Gregg Popovich has been the coach of the San Antonio Spurs since 1996, but what is the name of the Women's basketball team that also resides in San Antonio?

San Antonio Silver Stars

300
What is a proportion?

Equal (or equivalent) ratios

300

A new tower downtown is being fit with copper wiring. The wires cost $32 for every 80 meters. How much wire can you purchase for one dollar?

2.5 meters

300

Marcella is running the Boston Marathon (26.2 miles). She is running at a rate of 20 miles in 4 hours. If she continues at this pace, how long should it take her to complete the entire race?

5.24 hours

300

40% of the flowers in David's garden are violet, the rest are yellow. If there are 200 flowers in the garden, how many of them are yellow?

120 yellow flowers

300

Proportions can be used to convert between Units.

Brad is running a 5 km race. If 1 km is approximately .62 miles, write a proportion that could be used to determine the number of miles that Brad is going to run.

5/x = 1/.62
400

HEB is selling apples for .63 cents apiece. Karla purchases six apples for $3.72. Is this rate proportional? 

(Hint: Write a proportion)

No it is not.

1/ .63  is not equivalent to 6/3.72

400

A new tower downtown is being fit with copper wiring. The wires cost $32 for every 80 meters. What is the cost for one meter of wire?

$ 0.40 per meter

400

Angel is selling BBQ plates for a fundraiser. So far he has sold five plates and made a total of $43.50. If his goal is to sell 25 plates, how much money should Angel expect to have made?

$217.50

400

There are 900 students at Matthey Middle School. If 459 of them are girls, what percent of the students are boys?

49 percent

400

Ariana Grande recently broke up with her fiancee Pete Davidson, but what song did she release a couple of hours before he appeared on Saturday Night Live?

Thank You, Next!

500

HEB is selling apples for .63 cents each. Karla purchases six apples for $3.72. Write a proportion that can be used to determine if this rate is proportional? Is it proportional?

(Hint: Write a proportion)

1/ .63  is not equivalent to 6/3.72

No it is not.


500

Jade takes 3 hours to deliver 189 newspapers. Her coworker Isaiah can deliver 124 newspapers in two hours. Which of the two delivers papers at the better unit rate (papers delivered per hour)?

Jade delivers 63 papers per hour. Isaiah only delivers 62 papers per hour.

500

Malcolm is a photographer. He has taken a photo that is 8 inches by 11 inches. If Malcolm increases the width from 8 inches to 2 feet, what does the length have to become for the image to remain proportional?

33 inches

500

Kristen is selling girl-scout cookies. She sold 12 boxes of Samoas and 20 boxes of Thin Mints. What percent of the cookies sold were Thin Mints?

62.5 percent

500

What are the four states that begin with the letter I?

Idaho, Illinois, Indiana, Iowa

M
e
n
u