Constant of Proportionality In Words
Constant of Proportionality Equations
Tables and Graphs
Unit Rate/Better Buy
100

Jude sends 45 E-mails in 15 minutes.

How many E-mails did he send per minute?

He sent 3 E-mails per minute.

100

Jessica earns $12 per hour. Write an equation that represents Jessica's earnings.

y = 12x

100

Does this table show a proportional relationship?Explain.

Yes, it is proportional because the unit rates are all $1.50 per ticket.

100

What is the unit price for 6 pounds of turkey for $18.69

$3.12 per pound

200

Lena earned $640 in a 40-hour work week.

What is Lena's hourly rate of pay?

Lena earns $16 per hour.

200

Gianna reads 27 pages in 9 minutes. At What rate does Gianna read?

Write an equation for this relationship. 

Gianna reads 3 pages per minute.

y = 3x

200

Does this table show a proportional relationship? Explain. 

No, it is not proportional because the unit rates are not the same. 

200

What is the unit price for 4 1/4 pounds of peanuts for $5.78?

$1.36 per pound. 

300

A helicopter propeller spins 2400 revolutions in 4 minutes. What is the constant of proportionality (k), in revolutions per minute?

The constant of proportionality is k = 600 RPM.

300

Maxine works at law office. the equation y = 135x.  Let y represent her earnings and x represent her hours worked. Determine how much money she makes if she works 40 hours.

Maxine earns $5,400 in 40 hours.

300

A graph represents a proportional relationship if:

1. 

2.

1. It is a straight line

2. It passes through the origin

300

Gasoline is $4.20 per gallon. How much will it cost Henrico to purchase 25 gallons?

$105 

400

Jeff earned $400 working a 40-hour work week.

Find Jeff's hourly wage and use it to predict how much he will make if he works for 47 hours.

Jeff makes $10 per hour and would make $470 IN 47 hours.

400

The equation y = 55x represents the rate of the Long Island highway speed limit, in miles per hour. Let x represent the number of hours driven and y represent the total miles driven.

How long was Francis driving if he drove 247. 5 miles at the speed limit.

Francis drove for 4.5 hours.

400

Does this graph show a proportional relationship? Explain

No, it is not proportional because it does not touch (0, 0)

400

At a candy store, 3 giant lollipops sell for $7.59 and 2 small packets of bubblegum cost $4.82. Which is a better buy?

The 2 small packets of bubblegum. 

500

Janine sells 16 apples for $8.00. What is the unit price for each apple?  

How much would she earn if she sold 64 apples?

The unit price is $0.50 per apple. 

Janine would earn $32 for selling 64 apples.

500

If Jackson ate hamburgers at a rate of 3.5 hamburgers per minute and Jacen ate hamburgers at a rate of 4.7 hamburgers per minute, how many more hamburgers Jacen can eat more than Jackson?  Use this number to write an equation. 

y = 1.2x

500

What is the constant of proportionality of this graph?

k = 1/6 

500

At a toy store you can get 2 board games for $18.36.  Online the price for 3 board games is $27.56.  Which place has the highest price for a board game?  Show your work to explain. 

Online is highest because it costs $9.19 per game. 

M
e
n
u