unit rate
proportional tables
Proportional graphs
Proportional equations
proportional relationships
100

It is $39.96 for 4 pizzas. How much is it per pizza?

It cost $9.99 for 1 pizza

100

Is the table proportional, explain.

No, because it does not have a constant rate of $4.35.

100

Is the graph proportional? Explain.

Yes, it has a straight line that starts at the origin.

100

Write an equation for the proportional table. Use m=rh

m = 65h

100

What is the constant of proportionality?

Stacey hikes 12 miles in 3 hours and 20 miles in 5 hours.

4 miles per hour

200

A sloth can move 1/2 a foot in 1/4 of an hour. How fast can the sloth go per hour?

The sloth can go 2 feet per hour.

200

Is the table proportional? Explain.

Yes, it has the same unit rate of $2.65.

200

Is the graph proportional?

No, it does not start at the origin.

200

Write an equation to represent the proportional graph. Use c=rs

c = 2s

200

What does the point represent in the graph?


5 tickets cost $40

300

 For 2/3 of a serving you need 1/2 cup of sugar . How much sugar is needed for 1 serving?

You need 3/4 cup of sugar for 1 serving

300

Is the table proportional? Explain.

No, they do not have the same unit rate.

300

What is the unit rate for the following proportional graph?

$20 per ticket

300

Write an equation for the proportional table?

                

c = 1.5p

300

Calculate the miles for 15 minutes? 

1,125 miles

M
e
n
u