Unit Rates
Converting Measurements
Percent Change
Ratios and Rates
Random
100
What is the denominator for a unit rate?
1
100
Convert 28 yards to feet
84 feet
100
What is 20% off of a shirt for $30?
$6
100
You spend 10 minutes reading emails. You then spend 1 hour doing homework. Write the ratio of the amount of time you spend reading emails to the amount of time spent doing homework in minutes as a fraction in simplest form.
1/6
100
change 4/20 to a percent
20%
200
Rebecca paid $3.60 for a dozen apples. What is the cost per unit apple?
.30 cents per apple
200
Convert 23 cm to inches. Round to the nearest hundredths. (1 inch=2.54 cm)
9.06 inches
200
A backpack cost $15 dollars to make but sales for $30. What percent mark up was there on the backpack?
100%
200
A student took a survey of 15 people and found that 7 people had art as an elective. Using that ratio, how many people have art out of 75 students?
35 students have art
200
A bag of oranges costs $6.40 including tax. There are 16 oranges in each bag. What would be the cost of 50 oranges?
$20
300
Verizon offers 8 GB of data for 45$. AT&T offers 12GB of data for 60$. Which store has the better deal?
AT&T
300
A chef at a restaurant uses 19 pounds of butter each day. About how many grams of butter did he use each day? (1 oz.=28.4 grams) (1 pound=16 ounces)
8,634 grams
300
Shelby purchased a coat for $101.50 that was regularly priced at $145. What percent did Shelby save by purchasing the coat on sale?
30%
300
35 out of 80 students went on a field trip. What percent of the students did not go on the field trip?
56.25%
300
If Lewis can make 2 pies with 6 apples. How many pies can he make with 15 apples?
5 pies
400
A store sells 4 cans of fruit cocktail for $9. How much would it cost you to buy 3 cans of fruit cocktail?
$6.75
400
A cake calls for 425 grams of flour. About how many pounds of flour do you need? (1 oz.=28.4 grams) (1 pound=16 ounces)
1 pound of flour
400
Which of the following statements has the greatest percent change? A student grew from 60 inches to 66 inches in height A man increased his weight from 170 pounds to 185 pounds
A student grew from 60 inches to 66 inches in height
400
A battery factory typically produces 12,000 batteries per day and uses 50 boxes for packing the batteries. If the number of boxes needed for packing is proportional to the number of batteries produced, how many more boxes would be needed on a day when 18,000 batteries are produced?
25 boxes
400
The average person consumes 2 and 1/2 quarts of water per day. At this rate, how many quarts of water does the average person consume in 12 and 1/2 days?
31 and 1/4 (31.25) quarts of water
500
Leo reads 10 pages in .25 hour. What is unit rate for pages per hour?
40 pages per hour
500
John ran a race that was 5 miles long. Karen ran a race that was 9 miles long. How much longer was Karen's race than John's race in kilometers? (1 mile=1.6 KM)
6.4 KM
500
The owner created a budget for 150 people to attend the opening. If the number of guests attending the opening was 56% more than expected, how many people attended the opening?
234
500
In one game the ratio of 3 point baskets to 3 point tries for one team was 5:9. The the team scored 60 points from 3 point baskets, how many three point tries did the team have?
36
500
Texas has a total land area of 267,339 square miles. Ten percent of the land is covered by forests. What is the total area of land covered by forests?
26,733.9 square miles
M
e
n
u