(7.RP.A.1)
Fill in the blank: The Unit Rate is a rate of _______.
One
1/4 = 9/k
36
What is a proportional relationship?
A proportional relationship is when the ratios are equivalent or share the same unit rate.
True or False: A percent is always out of 50. If false, what is the correct answer?
False: A percent is always out of 100.
5 x 5 ÷ (-5)
-5
it cost $5.00 for 8 pounds of candy how much does it cost per pound?
$0.63 per pound of candy
15/c = 6/36
90
Does the below table show a proportional relationship? Explain in a sentence why.
the ratios are not all equivalent
You got a score of 32 out of 45 on your test. What is your grade?
71%
6 - 6 (5 - 9)
30
Nothing Bundt Cakes use 8 1/2 pounds of strawberries to make 3 cakes. Tammie wants to use the same recipe at home. How many pounds of strawberries does Tammie need to make one strawberry cake?
2 5/6 pounds
3/n = 8/2
¾ or 0.75
Servers at Sweet CiCi's are trying to find the cost for frozen yogurt. One container of 4 cups of frozen yogurt costs $18. What is the cost of 3 cups of frozen yogurt?
$13.50 for 3 cups
Jessica works at a car dealership and is paid a 12% commission on her sales. Today earned $1,800 in commissions, how much were her sales?
$15,000
Name all 3 G7 math teachers.
Ms. Reem, Ms. Riham, Ms. Hadiel
Which is the better buy?
4-pack of clay pots for $9.04
9-pack of clay pots for $20.97
4-pack --> $2.26
9-pack --> $2.33
4-pack is better
x / 4 = ⅛ / 2
¼ or 0.25
Does the below table show a proportional relationship? Explain in a sentence why.
Yes because there is a consistent unit rate of $17.50 per pound.
1 pound:$17.50
Tradeline and Switch are both have a sale on the same new iPad mini.
Tradeline is giving 10% off their price of 15,000 EGP.
Switch is giving 5% off their price of 14,000 EGP.
Who has the better deal?
Tradeline 13,500 EGP vs. Switch 13,300 EGP
Switch is the better deal
-2.5 + ⅓ - (- 2½)
⅓
Andrew washes 15 2/3 windows in 1/3 hour. At this rate, how many windows can he wash in one hour?
47 windows
x+4 / 3 = 2 / 5
-2.8 or -2 4/5
Corey earns $52.50 in 7 hrs. how much will he earn in 5?
Corey earns $37.50 in 5 hours.
Jared wants to buy a new Macbook Pro that regularly sells for $2000. Because he works at the Apple store, Jared will receive an employee discount of 25% off the regular price, but he will have to pay 8% sales tax on the adjusted price. How much will Jared pay in total for the new Macbook Pro?
$1,620
1⅔ - 2¾
-1 1/12