Unit Rates
(7.RP.A.1)
Solving Proportions (7.RP.A.2)
Proportionality (7.RP.A.2)
Percents
(7.RP.A.3)
Wild Card
(7.NS)
100

Fill in the blank: The Unit Rate is a rate of _______.

One

100

1/4 = 9/k

36

100

What is a proportional relationship?

A proportional relationship is when the ratios are equivalent or share the same unit rate.

100

True or False: A percent is always out of 50. If false, what is the correct answer?

False: A percent is always out of 100. 

100

5 x 5 ÷ (-5)

-5

200

it cost $5.00 for 8 pounds of candy how much does it cost per pound?

$0.63 per pound of candy

200

15/c = 6/36

90

200

Does the below table show a proportional relationship? Explain in a sentence why.


the ratios are not all equivalent

200

You got a score of 32 out of 45 on your test. What is your grade?

71%

200

6 - 6 (5 - 9)

30

300

Nothing Bundt Cakes use 8 1/2 pounds of strawberries to make 3 cakes. Tammie wants to use the same recipe at home. How many pounds of strawberries does Tammie need to make one strawberry cake?

2 5/6 pounds

300

3/n = 8/2

¾ or 0.75

300

Servers at Sweet CiCi's are trying to find the cost for frozen yogurt. One container of 4 cups of frozen yogurt costs $18. What is the cost of 3 cups of frozen yogurt?

$13.50 for 3 cups

300

Jessica works at a car dealership and is paid a 12% commission on her sales. Today earned $1,800 in commissions, how much were her sales?

$15,000

300

Name all 3 G7 math teachers.

Ms. Reem, Ms. Riham, Ms. Hadiel

400

Which is the better buy?

4-pack of clay pots for $9.04

9-pack of clay pots for $20.97

4-pack --> $2.26

9-pack --> $2.33


4-pack is better


400

x / 4 = ⅛ / 2

¼ or 0.25

400

Does the below table show a proportional relationship? Explain in a sentence why.

Yes because there is a consistent unit rate of $17.50 per pound. 

1 pound:$17.50

400

Tradeline and Switch are both have a sale on the same new iPad mini.

Tradeline is giving 10% off their price of 15,000 EGP.

Switch is giving 5% off their price of 14,000 EGP.

Who has the better deal?

Tradeline 13,500 EGP vs. Switch 13,300 EGP

Switch is the better deal

400

-2.5 + ⅓ - (- 2½)

⅓ 

500

Andrew washes 15 2/3 windows in 1/3 hour. At this rate, how many windows can he wash in one hour?

47 windows

500

x+4 / 3 = 2 / 5

-2.8 or -2 4/5

500

Corey earns $52.50 in 7 hrs. how much will he earn in 5?

Corey earns $37.50 in 5 hours. 

500

Jared wants to buy a new Macbook Pro that regularly sells for $2000. Because he works at the Apple store, Jared will receive an employee discount of 25% off the regular price, but he will have to pay 8% sales tax on the adjusted price. How much will Jared pay in total for the new Macbook Pro?

$1,620

500

1⅔ - 2¾

-1 1/12

M
e
n
u