George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
7 pages
In a drawing, there are 3 circles, 4 stars and 3 triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes?
4:10 or 2:5
Are 6/8 and 9/12 proportional?
Yes; 6/8=3/4 and 9/12=3/4
Sophie made purple and green bracelets. Out of the all the bracelets, 24 of them were purple. This made up 48% of the bracelets she made. How many total bracelets did she make?
50 bracelets
5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand?
36 shovels of gravel
The science materials cost $65.70 to do an experiment. If 9 students participated in the experiment, how much did it cost per student?
$7.30
A bowl containing 20 pieces of fruit has 4 peaches and 8 apples. How many apples and peaches would be in a bowl containing 30 pieces of fruit.
6 peaches and 12 apples
One pizza feeds 4 people. How many pizzas do you need if you have 16 people coming for a party?
4 pizzas
Change 0.35 to a fraction and a percent.
7/20
and 35%
A car wash uses 114 gallons of water every 57 seconds. How much water does it use per second?
2 gallons of water per second
A box of 5 toys costs $69.95. What is the unit rate for each toy?
The recipe calls for 2 eggs for evert 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?
10 eggs
If 12 bananas cost $20, how much would 3 bananas cost?
$5.00
Savannah completed 12 out of 20 problems that she had for homework. What percentage does she still need to complete?
40% (she has already completed 60%)
A car burns 20L of gas for every 200km traveled. How many liters of gas would be needed to travel 350km?
35 liters of gas
A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
500 traps per hour
The ratio of socks, pants and shirts Mia packs for a trip is 12:18:15. If she packed 30 pairs of pants, how many pairs of socks and shirts did she pack?
20 pairs of socks and 25 shirts
A car travels 360 miles on 15 gallons of gas. How many miles can it travel on 20 gallons?
480 miles
In basketball, Katrina tries 45 free throws. Her coach calculated that she made 60% of the free throws. How many did she make?
27 free throws
A store sells 3 apples for $2.10. How much would it cost to buy 7 apples?
$4.90
Hillary earned $45.00 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
$7.50 per hour
Clothing store A sells T-shirts in only 3 colors: red, blue and green. The colors are in the ratio of 3:4:5. If the store has 20 blue T-shirts, how many T-shirts does it have altogether?
60 total shirts
For every 2 trees planted by a volunteer group, the group plants 3 bushes. If the group plants 15 trees, how many bushes will they plant?
23 bushes (you cannot have 22.5 bushes, so you need to round up)
Billy went out to eat with his family. The total cost was $62.00. If he wanted to leave a 20% tip, how much will he spend altogether for dinner?
$74.40
You are buying toothpaste and you notice you can buy a 75 mL tube for $4.47 or a 135 mL tube for $5.97. Which is the better deal?
The 135mL is the better deal.