A holiday gift basket contains 15 candy canes and 10 chocolate bars. What is the ratio of chocolate bars to candy canes?
10:15, 10 to 15, or 10/15
What is the definition of a unit rate?
A rate where one of the units is 1.
How many feet are in 1 mile?
5,280 feet
Santa Claus is keeping track of the number of gifts he delivered to different houses. He recorded the following data (each number represents the number of gifts delivered to a house): 4, 7, 5, 8, 6, 5, 9. What is the sample size for this data?
7
How would you write 4 x 4 x 4 x 4 x 4 x 4 in exponential form?
4^6
During a snowy day, a group of friends decided to make 10 drinks total. They made 2 cups of warm apple cider an 8 cups of hot chocolate with marshmallows. Write a part-to-part ratio and a part-to-whole ratio from this scenario.
Part-to-part: 2 to 8 or 8 to 2
Part-to-whole: 2 to 10 or 8 to 10
Elves are wrapping gifts, and they can wrap 36 gifts in 3 hours. What is the unit rate of gifts wrapped per hour by the elves? Show your work!
12 gifts per hour
14.5 hectoliters = ____ deciliters
14,500 deciliters
Certain
Solve using the pizza slice method (1 operation per line):
19 - 5 x 3 + 2 x 7
19 - 5 x 3 + 2 x 7
19 - 15 + 2 x 7
19 - 15 + 14
4 + 14
28
Write two ratios that are equivalent to 12:7
24:14, 36:21, 48:28, 60:35, 120:70, etc.
A Christmas train travels 458 miles in 9 hours to deliver holiday cheer. What is the unit rate of miles per hour for the train? Round your answer to the nearest whole number.
51 miles per hour
___ quarts = 12 gallons
48 quarts
In a Christmas stocking, there are 12 candies, and 2 of them are candy canes. If you randomly take a candy from the stocking, what is the likelihood that it is a candy cane?
Unlikely
Solve 3(4x + 5) - 12 when x = 2.5
33
Are the ratios 3:5 and 6:2 equivalent? Explain why or why not.
No, because 3 x 2 = 6 but 5 x 2 does not equal 2.
During a holiday sale, a store sells 150 ornaments and makes $718.50. Each ornament costs the same. What is the unit price per ornament?
$4.79 per ornament
Rudolph the Red-Nosed Reindeer needs to carry a bag of gifts that weighs 178.5 ounces. What is the total weight of the gifts in pounds? Round your answer to the nearest hundredth.
11.16 pounds
Emma is decorating her Christmas tree with 50 ornaments, 17 of which are star-shaped. If she randomly picks an ornament from the box, what is the probability that it is star-shaped? Express your answer as a decimal.
0.34
In the expression 6 - 14f + x - 8, list the:
variable(s)
coefficient(s)
constant(s)
term(s)
variables: f and x
coefficient: -14
constants: 6 and -8
terms: 6, -14f, x, and -8
The ratio of eggs to butter in a brownie recipe is 2 eggs : 3 sticks of butter. A baker uses 26 eggs to make a huge batch of brownie batter. How many sticks of butter will he use?
39 sticks
50 feet of Christmas lights at Walmart cost $38.99. 100 feet of Christmas lights on Amazon cost $57.89. What is the unit price for both (per feet) and which is the better buy? Round your answers to the nearest hundredth.
Walmart: $0.78 per foot
Amazon: $0.58 per foot
Mrs. Claus is baking cookies for the elves. She uses 250 grams of flour for each batch and plans to make 10 batches. How many kilograms of flour will she need in total?
2.5 kilograms
There are 25 Hershey kisses in a bowl. 5 of them are chocolate, 4 of them are white chocolate, 9 of them are dark chocolate, and 7 of them are peppermint.
What is the probability of randomly picking a Hershey kiss that is NOT dark chocolate? Write the probability as a percentage.
16/25 = 64%
Write an example of each of the math properties: associative, commutative, identity, zero, and distributive
Answers will vary.