Solve for x. You MUST show your work.
2x = 128
x = 64
Definition: A symbol for an unknown value
What two strategies do we use to solve proportions? (Name them in order or it is wrong)
Butterfly then BOO
How many ways are there to write an inequality?
Two
Terry can make 10 pancakes in 5 minutes. How many waffles can he make in 1 minute?
Terry can make 2 pancakes every minute.
Solve for x. You MUST show your work.
x/3 = 9
x = 27
Definition: A mathematical sentence stating that two expressions are equal.
Equation
2/10 = x/25
Solve for x.
x = 2.5
True or false.
When graphing an inequality, the point is filled when using the > or < symbols.
FALSE
Nadia is purchasing airheads to sell at the school concession stand. She is trying to figure out which store has the better price. At Sam's Club, she can purchase a 50 pack of airheads for $25.50. At Costco, she can purchase a 75 pack of airheads for $43.25. Which store has the better deal?
Sam's Club.
Solve for n.
n - 24 = -13
11
Definition: A representation of quantity that may contain variables, numbers, and/or operations
Expression
Brody is traveling to Myrtle Beach. He knows that he can go 312mi in 3 hours. How many miles can he go in 4 hours?
Brody can travel 416 miles in 4 hours
Animal Control can hold up to 32 dogs.
x is less than or equal to 32 (teacher checks symbol)
Tilly earns money babysitting. She charges parents $25 per day per kid. How much money will she make if she watches 3 kids in one day?
300 EXTRA points: How much money will she make if she watches 4 kids for 5 days?
$75
Extra Points: $500
Solve for p.
-p*24 = -72
-3
coefficient
What two things are required for a graph to be proportional?
Go through the origin
x - 3 > 45
What is a possible solution for the inequality?
any number greater than 48.
Laura is making orange juice. To make 1 quart of orange juice, she needs 3 1/2 oranges. Create a table to find out how many oranges she will need for 1 quart, 4 quarts, and 5 quarts.
1 quart = 3.5
4 quarts = 14 oranges
5 quarts = 17.5 oranges
Solve for y.
y/13 = 2.5
y = 32.5
Definition: Any single number, variable, or "part" that is broken up by addition/subtraction symbols in an expression.
Terms
Katelyn makes $24 for every 2 hours she babysits. Create a table that shows the unit rate and how much money she will make in 5 hours.
Unit Rate: $12 per hour
In 5 hours: $60
Carrie's backpack can hold at least 15 pounds. Show this scenario as an inequality
b greater than or equal to 15
FINAL Jeopardy! Your team can only wager what they've earned.
Katelyn has 14/16 of her homework completed. What is this written as a simplified fraction, percent, and decimal?
7/8
0.875
87.5%