Equivalent Ratios
Simplifying Ratios
Ratio word problem
Rate and Unit Rate
Choosing a better deal
100

True or False: The ratio of 7 : 10 equivalent to the ratio of 21 : 30

True

100

What is the simplified ratio for 6 : 8?

3 : 4

100

If a class has a ratio of 3:4 boys to girls and there are 56 students, how many girls are in the class?

32

100

If a car can travel 240 miles in 4 hours, how many miles can they travel in 1 hour?

60 miles

100

Apples at Acme cost $30 for 5 pounds and apples at Giant cost $40 for 8 pounds. Which grocery store has a better deal?

Giant

200

If a ratio is 8 : 9, what is the missing number in the equivalent ratio of 16 : _____ ? 

18

200

What is the simplified ratio for 14 : 35?

2 : 5

200

If a lunch box has a ratio of 7 : 4 goldfish to pretzels, and have 63 goldfish, how many pretzels are there?

36

200

If 3 t-shirts cost $81, how much money does 1 t-shirt cost?

$27

200

Roses at a florist A cost $81 for 27 roses and flowers at florist B cost $50 for 10 roses. Which florist has a better deal?

Florist A

300

Are the ratio of 14/56 and 1/4 equivalent?

Yes

300

What is the simplified ratio for 36 : 24?

3 : 2

300

If there are papers and pencils in a class in a ratio of 5 : 2, how many pencils are there if there are 20 papers?

8

300

If a person can run 48 miles in 8 hours, how many miles could they run in 19 hours?

114 miles

300

A 20 oz. bag of Takis costs $5.60 and a 15 oz. bag of Takis costs $4.65. Which size bag of Takis is the better deal?

20 oz. bag of Takis



400

True or False: The ratio is 32 : 8 is equivalent to 8 : 4.

False

400

What is the simplified ratio for 64 : 16?

4 : 1

400

If there are forks and spoons in a kitchen drawer that have a ratio of 8 : 3, how many total utensils are there if there are 33 spoons?

121

400

You can pay $560 for 35 pounds of watermelons. How much money would 29 pounds of watermelons cost?

$464

400

A school bookstore is selling 75 bookmarks for $15 in the fall. In the spring, the bookstore sells 46 bookmarks for $11.50. Which season would be better to buy the bookmarks in?

Fall

500

If a ratio is 25 : 170, what is the missing number in the equivalent ratio of 5 : ________ ?

34

500

What is the simplified ratio for 48 : 112?

3 : 7

500

If there are tulips and roses in a garden in a ratio of 9 : 2, how many total flowers are there if there are 24 roses?

132

500

Concert tickets for 87 people cost $4,263. How many concert tickets cost would $637?

13 concert tickets

500

A gallon of Simply Orange Juice costs $5.94 for 25 oz. A gallon of Minute Maid Orange Juice costs $3.86 for 14 oz. Which Orange Juice brand is a better buy?

Simply Orange Juice

M
e
n
u