In a jar of 55 marbles, 17 are red, 14 are yellow, 19 are blue and 5 are white. What is the ratio of red marbles to blue marbles?
17 to 19, 17:19, 17/19
Are these ratios equivalent?
12:20
9:15
Yes
A rate is a ratio that compares different things. True or False.
True
Robin bought 5 pounds of apples for $15. What is the cost of one pound of apples?
$3
Write 0.34 as a percent
34%
There are 42 marbles in a bag. There are 12 green marbles, 8 red marbles, 10 blue marbles, 8 white marbles and 4 black marbles. What is the ratio of green to blue marbles?
6 to 5
To make equivalent ratios, you must ___________ or _______________ both quantities of the ratio by the same number.
multiply, divide
Maria needs to order pizza for a party. She usually orders 2 pizzas for every 8 people. If she is expecting 48 people to come to the party, how many pizzas should she order?
12 pizzas
Martha walks 4 miles in 1 hour. At this rate, how long will it take her to walk 12 miles?
3 hours
In the word "CALCULATOR" what percent of the letters are vowels?
40%
A ratio is a _____________ of two quantities.
comparison
Are these ratios equivalent?
20 to 44
14 to 26
No
Robin can clean 72 rooms in 6 days.How many rooms can Robin clean in 9 days?
108 rooms
4 movie tickets cost $28
7 movie tickets cost $49
10 movie tickets cost $70
How much does one movie ticket cost?
$7
7/100 + 65/100 = what percent?
72%
What are the three different ways to write a ratio?
As a fraction
With a colon (:)
Using the word "to"
Write an equivalent ratio for 2/4
4/8, 3/6, 5/10....
A chicken laid 5 eggs every 7 days. At this rate, how many eggs would it lay in February, which has 28 days?
20
Joan ran 8 miles in 48 minutes. At this rate, how long would it take her to run 10 miles?
60 minutes
Todd made 9 out of the 50 shots he took at the basketball game. What percent of his shots did he make?
18%
Jan has 5 marbles and Kim has 6 marbles. Give four ratios to match this story.
5:6
6:5
6:11
5:11
11:5
11:6
The ratio of boys to girls in class is 5:4. If there are 54 students in the class, how many are boys?
30
5 goldfish cost $15.50. How much per goldfish?
$3.10
Randa is comparing dog food prices. Kroger has Purina dog food at a price of $21.99 for a 40 pound bag. Walmart has the same dog food at a price of $23.45 for a 45 pound bag. Which store has the better price per pound?
Kroger's price is $0.55 per pound.
Walmart's price is $0.52 per pound.
Walmart has the better price.
12 out of 25 boys in 6th grade like Squid Games. What percentage is that?
48%