Ratios
Equivalent Ratios
Rates
Unit Rates
Percents
100

In a jar of 55 marbles, 17 are red, 14 are yellow, 19 are blue and 5 are white. What is the ratio of red marbles to blue marbles?

17 to 19, 17:19, 17/19

100

Are these ratios equivalent?

12:20

9:15

Yes

100

A rate is a ratio that compares different things. True or False.

True

100

Robin bought 5 pounds of apples for $15. What is the cost of one pound of apples?

$3

100

Write 0.34 as a percent

34%

200

There are 42 marbles in a bag. There are 12 green marbles, 8 red marbles, 10 blue marbles, 8 white marbles and 4 black marbles. What is the ratio of green to blue marbles?

6 to 5

200

To make equivalent ratios, you must ___________ or _______________ both quantities of the ratio by the same number.

multiply, divide

200

Maria needs to order pizza for a party. She usually orders 2 pizzas for every 8 people. If she is expecting 48 people to come to the party, how many pizzas should she order?

12 pizzas

200

Martha walks 4 miles in 1 hour. At this rate, how long will it take her to walk 12 miles?

3 hours

200

In the word "CALCULATOR" what percent of the letters are vowels?

40%

300

A ratio is a _____________ of two quantities.

comparison

300

Are these ratios equivalent?

20 to 44 

14 to 26

No

300

Robin can clean 72 rooms in 6 days.How many rooms can Robin clean in 9 days?

108 rooms

300

4 movie tickets cost $28

7 movie tickets cost $49

10 movie tickets cost $70

How much does one movie ticket cost?


$7

300

7/100 + 65/100 = what percent?

72%

400

What are the three different ways to write a ratio?

As a fraction

With a colon (:)

Using the word "to"

400

Write an equivalent ratio for 2/4

4/8, 3/6, 5/10....

400

A chicken laid 5 eggs every 7 days. At this rate, how many eggs would it lay in February, which has 28 days?

20 

400

Joan ran 8 miles in 48 minutes. At this rate, how long would it take her to run 10 miles?

60 minutes

400

Todd made 9 out of the 50 shots he took at the basketball game. What percent of his shots did he make?

18%

500

Jan has 5 marbles and Kim has 6 marbles. Give four ratios to match this story.

5:6

6:5

6:11

5:11

11:5

11:6

500

The ratio of boys to girls in class is 5:4. If there are 54 students in the class, how many are boys?

30

500

5 goldfish cost $15.50. How much per goldfish?

$3.10

500

Randa is comparing dog food prices. Kroger has Purina dog food at a price of $21.99 for a 40 pound bag. Walmart has the same dog food at a price of $23.45 for a 45 pound bag. Which store has the better price per pound?

Kroger's price is $0.55 per pound.

Walmart's price is $0.52 per pound.

Walmart has the better price.

500

12 out of 25 boys in 6th grade like Squid Games. What percentage is that?

48%

M
e
n
u