Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?
$0.97/pound
Yvonne paid $18.72 for 8 gallons of gas. She then passed by another gas station advertising it for $2.29 per gallon. How much money would she have saved if she had waited and purchased it at the other location?
saved $0.40 total
The 2006 Guinness Book of World Records for the heaviest man was Manuel Uribe. He weighed 1,230 pounds. How many ounces did he weigh?
19,680 oz
How many steps is Erin taking per day?
How many more steps is Erin taking than Brent per day?
4,000 steps/day
1,500 more steps/day
On a random Friday in the spring, 88% of students are present at school. If there are 528 students present, then how many total students are enrolled?
88/100 = 528/x
x=600
Find the rate if a fitness instructor can do 75 pull-ups in 5 minutes.
15 pull-ups/min
A car wash uses 50 gallons of water every 40 seconds. How much water does it use per second?
1.25 gal/sec
The tallest man living is Sultan Kosen from Turkey. He measures 251 cm. How many meters tall is he?
2.51 m
What is the hourly wage of the employee above?
Write an equation to represent the hourly wage of someone who makes twice as much as the employee shown in the table.
Another employee's hourly wage can be represented by the equation, w=11.25h. How much does he make working 7 hours?
$8.50/hr
w = 17h
$78.75
Mr. Torres tells his class of 24 that when they have completed the assignment, they may read. At the end of class, 40% of the class is reading. How many students still need to complete their assignment?
40/100 = x/24
x=9.6 reading
24-9.6= 14.4 (about 14 still must complete)
Snow fell at a rate of 3/4 of an inch/hour. How much snow fell in a period of 6 hours?
4.5 inches
Protein bars come in a 4-pack box or a 12-pack box. The 4-pack costs $7.68 and the 12-pack costs $22.32. Which box is the better value?
12 pack
The longest snake ever in captivity was measured in 2011. The snake was found to be 25 feet, 2 inches long. How many inches long is the snake?
302 in
The Richardson family is out to dinner at their favorite restaurant. The bill comes to $28.85. How much money should they leave for the bill and a 20% tip?
20/100 = x/28.85
x=$5.77 + $28.85
$34.62 total
A speedboat traveling at a constant speed arrives at its destination in 35 minutes. If it traveled 70 miles, then what was the speedboat's speed?
2 miles per minute
The world record for the largest cup of hot chocolate was 3,331 L at the Festival of Chocolate in 2013. How much hot chocolate is that in milliliters?
3,331,000 mL
Neal decides to sell his concert tickets to a sold-out show. He paid $90 for the pair but believes he can sell them for 150% of what he paid. How much does Neal think he can sell them for?
150/100 = x/90
x=$135
During rush hour, Geoffrey counted that he had to stop at 8 different red lights. He went through a total of 25 intersections. What percent of intersections did he stop at?
x/100 = 8/25
x=32%