There are 24 dogs to 16 cats. What is the ratio of dogs to cats?
3 to 2
If Sofia drives 100 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
What is 50 miles per hour.
3 bacon, egg and cheese sandwiches for $11
OR
7 bacon, egg and cheese sandwiches for $33
3 for $11
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 bagels; $9 for 24 bagels
the rates are not equivalent.
What is the value of the 4 in 450,322?
400,000
There are 21 red skittles and 7 green skittles, what is their ratio of red to green? (Simplify your answer)
3 to 1
Omar bought a package of three T-shirts for $18. What is the unit price per T-shirt?
$6
5 cans of coke for $4
6 cans of coke for $5
5 for $4
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.
What do we do when there is a fire drill?
quiet, go outside, and line up
The ratio of crickets to meal worms is 1 to 3 at the pet store. If there are 20 crickets in the pet store today, how many mealworms are there?
60
If 6 bags of Takis cost $12, then how much does 1 cost?
What is $2
5 burgers for $25
OR
3 burgers for $18
5 for $25
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes; since the ratios share the same unit rate
What time does school start every day?
7:00am
In Andy’s math class, there are 12 boys
and 15 girls. Which of the following is the
ratio of girls to boys in Andy's math
class?
5 to 4
Anthony bought a box of 5 bells for $5. What is the price per bell?
$1
3 months subscription for $20
OR
12 month subscription for $80
They are equal
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
What is the #1 most important thing about writing ratios?
The quantities must go in order!
What is NOT one way to find an equivalent ratio
A) adding B) subtracting C) multiplying D) dividing
Select all that apply
What are A or B.
Ashley bought a 6 pounds of strawberries for a cake. It cost her $30. What is the unit price for one pound?
$5
12 packs of gum for $24
OR
16 packs of gum for $28
16 for $28
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6
No the ratios are not equivalent.
What is the next school break?
Christmas Break!!!