A comparison of two quantities. It can be written in three different ways.
-As a fraction, using a colon (:), and using the word "to".
What is a ratio?
The ratio of 14 red marbles to 20 blue marbles in simplest form.
What is 7 red/10 blue?
The unit rate of 180 miles in 3 hours.
What is 60 miles per 1 hour?
The number of girls in a classroom of 12 boys if there are 2 boys for every 1 girl.
What is 6 girls?
The actual distance if the map distance is 3 inches.
(2 inches: 25 miles)
What is 37.5 miles?
A ratio comparing two different units.
What is a rate?
14 red marbles
20 blue marbles
The ratio of blue marbles to total marbles in simplest form.
What is 510 blue/ to 17 total.
The unit rate for 420 miles on 15 gallons.
What is 28 miles per 1 gallon?
The number of pages read in 7 minutes if Paul can read 5 pages in 4 minutes.
What is 8.75 (or 9) pages?
The number of feet on the actual house if measured as 2 inches on the drawing.
(1 inch: 1.5 feet)
What is 3 feet?
A ratio of two different measurements where the second measurement is 1.
What is unit rate?
12 cats
20 dogs
The ratio of cats tot total pets in simplest form.
What is 3 cats/ 8 total?
The unit rate for $6.75 for 15 songs.
What is $0.45 for 1 song?
The amount of pounds 4 boxes weigh if 3 boxes of baseball cards weight 90 pounds.
What is 120 pounds?
The length of the drawing when the actual length is 66 feet.
(0.25 inches: 6 feet)
What is 2.75 inches?
An equation stating that two ratios (fractions) are equal.
What is a proportion?
6 soccer balls
26 basketballs
The ratio of basketballs to total balls in simplest form.
What is 13 basketballs/ 16 total.
The unit rate of $5.46 for 7 apples.
What is $0.78 per for 1 apple?
The number of chaperones on a field trip to New York with a total of 297 students.
(2 chaperones: 11 students)
What is 54 chaperones?
The drawing length if the actual length is 40 feet.
(0.5 inches: 10 feet)
What is 2 inches?
The relationship between a measurement on a model and the corresponding measurement on the actual object.
What is scale?
4 red marbles
7 blue marbles
3 yellow marbles
The ratio of red and yellow marbles to total marbles in simplest form.
What is 1 red and yellow/ 2 total.
The "better buy" between...
28 oz. for $1.96, or, 22 oz. for $1.32
What is the 22 oz. bottle for $1.32?
The number of students with an e-mail account out of a total of 315 total students.
(3 have e-mail: 5 total students)
What is 189 students?
The actual length if the drawing length is 21 inches.
(1 inch: 11 feet)
What is 231 feet?