Find the unit rate.
- $8.00 for 5 boxes
$1.60 for 1 box
Simplify the Ratio:
7/35
1/5
Solve the proportion.
5/8 = x/48
x=30
A soccer field is 110 meters. How many centimeters is that?
1 m = 100cm
11,000 centimeters
A Honda Civic can drive 420 miles on 15 gallons. What is the unit rate?
28 miles per gallon.
as a fractions, with the word "to," and with a colon
Solve the proportion.
14: ___ = 5: 15
x=42
A german shepherd weighs around 90 pounds. How many kilograms is that?
(1 lb = 0.45 kilograms)
40.5 kilograms
Find the unit rate.
304 miles in 4 hours.
76 miles per hour
What is an equivalent ratio to 3:4
6:8, 9:12, 30:40
Solve the ratio.
8:12 , x:180
x = 120
The Golden Gate Bridge is 2,730 meters long. How many kilometers is that?
1m = 0.001 km
2.73 km
Gabriel buys 4 tires for $272.00. What is the price of 3 tires?
Solve by finding the unit rate.
$204 for 3 tires.
What is the ratio as a fraction in simplest form.
63:28
9/4
x:6 = 15:18
x = 5
How many inches are there in 28.6 centimeters?
(1 cm ≈ 0.39 in)
11.154 inches
Five movie tickets cost $36.25. What is the cost of 8 movie tickets?
Solve by finding the unit rate.
$58.00 for 8 movie tickets.
The ratio of boy to girls cross country runners is 2:3. There are 12 boy runners. How many total runners are on the team?
30 runners.
18 girls and 12 boys.
You can peel 4 potatoes in 10 minutes. How long will it take you to peel 18 potatoes?
Peeling 18 potatoes will take 45 minutes.
The eclectic company is digging a hole that is 5 feet deep for a power line. They already dug 1 ft. 8 inches. how much further do they have to dig?
40 inches.