Ratios
Rates
Which is the better deal?
Is it a Proportion?
Solving Proportions
Word Problems
100
Simplify the ratio: 64 cows to 32 pigs.

2:1

100

Write the following as a unit rate:

200 pages in 4 minutes

50 pages per minute

100

A)$15 for 3 lbs of gummy bears.

B)$8 for 2 lbs of gummy bears

Option B

A) $5/pound

B)$4/pound

100

5/18, 2/7.2

Yes


100

x/15=21/45

x=7

100

The ratio of hamburgers to chicken sandwiches sold in the cafeteria is 8:3.  If there were 272 hamburgers sold last year, how many chicken sandwiches were sold?

8/3=272/x

x=102 "sandwiches"

200

What is the ratio of consonants to vowels in "BOYD CHRISTIAN SCHOOL"

13:6

200

$15 for five boxes of cereal

$3 per box

200

A=8 rolls of paper towels for $4.75

B=6 rolls of paper towels for $3.60

Option A

A=.59 cents/roll

B=.60 cents/roll

200

10/20, 15/40

No

200

4/c=3/9

c=12


200

Carol put 6 gallons of gas in her tank and spent $26.58.  Mark filled up at the same station and put 18 gallons of gas into his tank.  How much did Mark spend?

26.58/6=x/18

x=$79.74

300

There are 20 students in the fishing club.  Of these, 4 are boys.  Give the ratio of boys to girls on the debate team in simplest form.

1:4

300

9 juice boxes for $3.36

.37 per juice box

300

A) $15.65 for 36 cans of soda

B) $21.12 for 48 cans of soda

Option A

A) .43 cents/can

B) .44 cents/can

300

[["lbs of fruit", "cost"], [2, 3.98], [4, 7.96], [6, 11.94]]

yes

$1.99/lb

300

60/100=v/15

v=9

300

Each morning Dave runs 5 miles in 45 minutes.  If he keeps the same pace, how ling will it take him to run 8.5 miles?

5/45=8.5/x

x=76.5 min

400

In their last game, the Broncos scored 32 points in the first half.  In the second half, they scored three less than the points in the first half.  What is the ratio of the points scored in the second half to the total number of points scored overall?

29:61

400

Which town has the most people per square mile?

Town A= 38 sq.miles: 29,000 people

Town B= 42 sq. miles: 31,500 people

Town A

Town A=763.2 people/square mile, 

Town B=750 people/sq. mile

400

A) 20 ounces of orange juice for $4.40

B) 32 ounces of orange juice for $6.80

Option A

A) .21 cents/ounce

B) .22 cents/ounce

400

[["gal of gas", "miles"], [4, 110], [10, 275], [18, 500]]

No

400

21/r=15/14

r=19.6

400

A frosting machine can fill 60 jars of chocolate frosting in 3 minutes.  How many jars can it fill in 1 hour (60 minutes)?

60/3=x/60

x=1200 "jars"

M
e
n
u