Ratio 1
Ratio 2
Rate 1
Rate 2
Comparing Rates
100

Hank uses 7 scrambled eggs to make 4 breakfast burritos.  How many breakfast burritos does he make with 21 scrambled eggs?

12 breakfast burritos

100

The ratio of students who wear glasses to the total class is 2:5.  If there are 15 students who don’t wear glasses, how many students are in the class?

10

100

Dany paid $48 for 12 cartons of orange juice.  What is the unit price per carton of orange juice?

$4

100

Pat wants to enter a typing contest.  In order to enter, one has to be able to type 50 words per minute.  Pat took 5 seconds to type 4 words.  Can he enter the contest?

No

100

Earl and Mia danced in a charity fundraiser.  Earl raised $275 when he danced for 5 hours.  Mia raised $440 when she danced for 8 hours.  Which dancer earned more for each hour danced?

They earned the same! 

200

Gary is the school chef.  He makes 45 tacos for every 15 students.  For how many students would Gary make 450 tacos?

150 students

200

In a box, the ratio of red marbles to blue marbles is 7:4. If there are 24 blue marbles in the bag, how many red marbles are in the bag?

42

200

Felicity babysat 2 hours each night for 10 nights.  She earned a total of $180 babysitting.  What is Felicity’s hourly rate?

$9/hour

200

David hikes 2 ¼ miles in ½ an hour.  At this rate how long will it take him to walk 18 miles?

4 hours

200

Usually a person’s heart rate decreases as a person ages from infancy to adulthood.  One family’s resting heart rates are shown.  If their heart rates are within normal ranges, which person is the youngest?

Marie: 350 beats in 4 min

Laruin 800 beats in 8 min

Tony 600 beats in 5 min

David 400 beats in 6 min

Tony

300

The ratio of soccer players to baseball players in the 6th grade is 2:3.  If there are 24 soccer players, how many baseball players are there?

36

300

On a shelf, books with green cover and those with a brown cover are in the ratio 2:3.  If there are 18 books with a green cover, then how many books have a brown cover?

27

300

For every 6 hours of work, Doug earns $76.50.  If Doug works 40 hours, how much will he earn?

$510

300

John took a 5.5 mile walk to his friend’s house.  He left at 11 AM and arrived at his friend’s house at 1 PM. What was his average speed of walking (miles per hour)?

2.75 miles per hour 

300

Darius can run 25 meters in 4 seconds.  Patrick can run 50 meters in 10 seconds.  Which boy runs at a faster rate?

Darius

400

The ratio of green M&M’s to yellow is 2:5.  If there are 84 candies in the bag all together, how many are green?

24

400

Becky divided the money among Ron, Sam, and Maria in the ratio 2:3:5.  If Maria got $150, find the total amount and the money received by Ron and Sam.

$300 total; Ron = $60; Sam = $90

400

12 lemons cost $1.60.   At this rate, what is the cost of 9 lemons?

$1.20 for 9 lemons

400

On a particular map, 2 inches represents 25 miles.  If the distance between Cambridge and Brockton measures 1.5 on the map, how many miles are the cities apart?

18.75 miles 

400

It costs $7.50 for 25 fl oz of detergent or $11.00 for 55 fl oz.  Which is the better buy?

55 fl oz

500

Brain, Tim, and Kenny got paid a total of $240 for mowing neighborhood lawns.  They split the money in the ratio 5:9:10.  How much less did Brian make than Tim?

$40

500

The ratio of number of adults and children is 4:3.  If there are 18 children in a group, find the number of adults in the group AND the total number of people in the group

24 adults, 42 total

500

Which is the best buy?  

6 shirts for $25.50 OR 4 shirts for $18 OR 5 shirts for $21

5 shirts for $21

500

If 6 gallons of premium unleaded gasoline cost $22.32, how much would it cost to completely fill a 15 gallon tank?

$55.80

500

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and a 48 oz package of white rice costs $2.25.  Which package is better deal?

48 oz

M
e
n
u