The equation y = 55x represents the rate of the Long Island highway speed limit, in miles per hour. Let x represent the number of hours driven and y represent the total miles driven.
How long was Francis driving if he drove 715 miles at the speed limit?
13 hours
In geometry class, the girl to boy ratio is 9 to 4. If there are 45 girls, how many boys are there?
What is 20 boys
Find the unit rates for the following problems:
27 calls in 9 hours
What is 3 calls per 1 hour
Find the unit rates:
4 miles/ 1/4 hour= x miles / 1 hour
What is 16 miles
A helicopter propeller spins 2400 revolutions in 4 minutes. What is the constant of proportionality (k), in revolutions per minute?
600 revolutions per minute
Jeff earned $400 working a 40-hour work week.
Find Jeff's hourly wage and use it to predict how much he will make if he works for 47 hours.
$470
The ratio of the number of girls to the number of boys in a chess club is 3 to 2. There are 14 boys in the chess club, What is the number of girls in the chess club?
What is 21 girls.
21 yards of yarn costs $42. What is the price per yard?
What is $2 per yard
Find the unit rate:
1/4 feet / 5/6 minutes = x feet / 1 minute
What is 6/20 or 3/10 feet
Is this a proportional relationship? If yes, what is the constant of proportionality? If no, why not?
No, because the ratio of y to x is not constant
Janine sells 16 apples for $8.00. What is the unit price for each apple?
How much would she earn if she sold 64 apples?
$0.50 per apple; $32
For every 3 chocolate chip cookies that Angel bakes, he bakes 2 oatmeal raisin cookies. Is he bakes 80 oatmeal raisin cookies, how many chocolate chip cookies did he bake?
What is 120 chocolate chip cookies
Spenser bought 5 chocolate bars for $3.70. What is the unit price for 1 chocolate bar?
What is $0.74 per 1 chocolate bar
Set up rates then solve:
It takes Daniel 2 1/2 hours to mow 3/4 of his lawn. How long does it take him to mow his entire lawn?
What is 20/6 or 10/3 or 3 1/3 hours.
Maxine works at law office. the equation e = 160h represents her earnings.Determine how much money she makes if she works 40 hours.
$6400
Jackson bought 3 pairs of jeans for $71.40. How much would he need to pay for 8 pairs of jeans?
$190.40
($23.80 per pair)
The ratio of cats to dogs that are in the shelter is 5 to 3. If there are 48 total animals, how many more are cats?
What is 12 more cats than dogs
You took a trip to the mountains and traveled 486 miles. It took you 9 hours to get there. What is your miles per hour?
What is 54 miles per hour
Josh can walk 4/5 of a mile in 1/6 of an hour. He lives 1 mile away from school. How long will it take him to get to school?
What is 5/24 of an hour
If 2 pounds of beans cost $5, how much will 15 pounds of beans cost?
$37.50
Pasta A costs $1.20 for 10 oz. while Pasta B costs $1.50 for 12 oz. Which pasta is cheaper per ounce, and by how much?
Pasta A is cheaper, by half a cent. Pasta A is 12 cents an ounce. Pasta B is 12.5 cents an ounce.
For every 4 books that Kenisha reads, she reads 3 magazines. If she read 21 magazines, how many total publications did she read?
What is 49
You took a trip to the mountains and traveled 486 miles. It took you 18 gallons of gas to get there. How many miles per gallon would it go?
What is 27 miles per gallon
A bus traveled 2/7 of the distance between two cities in 5/6 of an hour. At this rate, how long will it take them reach their destination?
What is 35/12 or 2 11/12 hours
Which machine is a proportional relationship and what is its constant of proportionality?
Machine Q; constant of proportionality of 6