Model Ratios
Writing Equivalent Ratios
Vocabulary
Unit Rates
Word Problems
100

Write a ratio of yellow to red circles:


5/3, 5:3, 5 to 3

100

Write 2 more Equivalent Ratios:

1/4


2/8, 3/12, 4/16

100

What is a ratio?


A way to compare two quantities

100

A bag of 12 apples costs $6.00. What is the cost per apple?


$ .50

100

A recipe requires 2 cups of milk for every 3 cups of flour. If you use 8 cups of milk, how many cups of flour do you need?

12

200

Write a ratio of red to blue circles:


5/6, 5:6, 5 to 6

200

Write 2 more Equivalent Ratios:

2/9

4/18, 6/27, 8/36

200

What does the word per mean?

"For each" or 'For every"

200

A 6 pack of Mt Dew costs $3.00 and a 12 pack of Pepsi costs $9.00. Which soda has the better deal?


Mt dew =  $.50 per can 

Pepsi = $.75 per can

Mt Dew has the better deal

200

For every $5 Carl spends on movies, he spends $15 on video games. Last month, he spent $60 on video games. How much did he spend on movies?

$20

300

There are 5 dogs and 3 cats.  What is the ratio of cats to dogs?

3:5

300

Write 2 more Equivalent Ratios:

9/13

18/26, 27/39, 36/52  

300

What is an equivalent ratio?

Two ratios that have the same value

300

What is the unit rate for 60 miles per 2 hours?


30 mph

300

Keely went for a long swim. If she swam 12 km in 3 hours, how far would she swim in 6 hours?

24km

400

There are 10 white marbles and 3 blue marbles. What is the ratio of white to blue marbles?

10:3

400

Write 2 more equivalent ratios to 3/4

Write 2 more equivalent ratios

6/8, 9/12, 12/16

400

What is a unit rate?



A rate with a denominator of 1

400

At the store cookies cost $4.00 for 2 bags. How much does it cost for 4 bags of cookies?

$8.00

400

The ratio of students who like apple juice to grape juice is 4:3. If 30 kids in the class like grape juice, how many kids like apple juice?  

40

500

There are 2 red blocks, 3 orange blocks, and 4 black blocks. What is the ratio of black blocks to total blocks?

4:9

500

Write 2 more Equivalent Ratios:

24/36

12/18, 6/9, 2/3, 8/12, 4/6, 

500

What is a rate?


A comparison of two different quantities with different units.

500

A book fair had a sale where 6 books were $36.00. If you wanted to buy 7 books how much would it cost?


$42.00

500

Eli's parents give him a small scoop of peas with dinner. He lines them up all the way across the top of his 20 cm plate. Then, he eats then one at a time. If each pea is about 8 mm wide, how many peas does Eli eat ?

25

M
e
n
u