Ratios
Simplifying Ratios
Ratio Word Problems
Equivalent Ratios
Giant One
Giant One
100

There are 10 white marbles and 3 blue marbles. What is the ratio of white to blue marbles?

10:3

100

Write the following ratio simplified (hint some ratios can't be simplified): 4 / 6

2 / 3

100

The ratio of boys to girls is 1:2, if there's 12 boys how many girls are there?

24

100
What is the missing term that will make the ratios equivalent? 2 : 4 = ____ : 32
16
100

4/3 * ? = ?/15

5/5 = 20/15

100

6/8 * ? = ?/48

6/6 = 36/48

200

There are 27 white marbles and 13 blue marbles. What is the ratio of white to all marbles?

27:40

200

Write the following ratio simplified (hint some ratios can't be simplified): 10 / 20

1 / 2

200
The ratio of apples to oranges is 2:3, if there's 30 oranges how many apples are there?
20
200
Write 2 equivalent ratios to 1/2.
Many answers are possible
200

5/9 * ? = ?/36

4/4 = 20/36

200

8/10 * ? = 72/ ?

9/9 = 72/90

300

There are 2 red blocks, 3 orange blocks, and 4 black blocks. What is the ratio of all to black blocks?

9:4

300

Write the following ratio simplified : 44 / 11

4/1

300

I am a word class pizza chef. Every 30 minutes I can make 7 pizzas. How can I make in 2 and a half hours?

35 pizzas

300

Write 2 equivalent ratios to 1 / 3.

Many answers are possible

300

?/12 * ? = 56/96

7/12 * 8/8

300

2/3 * ? = 14/?

7/7 = 14/21
400

How many ways can a ratio be written?

3

400

Write the following ratio simplified (hint some ratios can't be simplified): 4000 / 5000

4 / 5

400

If it takes 8 cups of flour for every 2 cups of baking soda to bake a cake, how many cups of baking soda would I need for 4 cups of flour?

1 cup

400

Write 2 equivalent ratios to 3 / 4.

Many answers are possible

400

3/7 * ? = 12/?

4/4 = 12/28
400

Rewrite the fractions with the same denominator


4/12  and 3/8

8/24 and 9/24

500

TRUE or FALSE: You can always make equivalent ratios by adding or subtracting the same number on both parts of a ratio. 

False

500

It costs 36 dollars to buy 12 hamburgers. What is the price for just one hamburger? Simplify the ratio to find out.

Each burger costs 3 dollars. 36:12 simplifies to become 3:1.

500

In order to make a perfect cake you need exactly 72 sprinkles for every 6 ounces of cake(this is a proven fact). If I were to make a cake that was 4 ounces and 52 sprinkles, would my take have too many, too few, or just the right amount of sprinkles?

Too many. The ratio of 72:6 reduces to 12:1. If we have a 4 ounce cake, we multiply our ratio by 4 -> 48:4. Since we have 4 ounces and 52 sprinkles, we have the ratio 52:4, which is too many. 

500

Write 2 equivalent ratios to 10 / 40.

Many answers are possible

500

9/2 * ? = ?/38

19/19 = 171 / 38

500

Rewrite the fractions with the same denominator. 


11/12 and 3/15

55/60 and 12/60

Click to zoom
M
e
n
u