Simplify Ratio
Ratio Proportion
Ratio Quantity
Simplify Rate
Compare Rate
100

Simplify 4:8


1:2
100

Show 1:4 is in proportion to 2:8

1x8 = 2x4

8 = 8

100

Share $100 across 1:3

$250 and $750

100

Simplify $5 for 2 litres

$2.5/L

100

Is A or B cheaper?

A: $10 for 2L

B: $12 for 3L

B: $4/L

200

Simplify 10:60


1:6

200

Show 2:3 is in proportion to 8:12


2 x 12 = 3 x 8

24 = 24

200

Share 400 M&M's across the ratio 3:5


150 and 250

200

Simplify 100m in 9.8s

10.20m/s

200

Is A or B cheaper?

A: $200 for 12 tickets

B: $340 for 17 tickets?

A: $16.66/ticket

300

Simplify 5:15


1:3

300

Show 10:2 is in proportion to 5:1



10 x 1 = 2 x 5

10 = 10

300
Using the ratio 1:9, share the rent of $720

$72 and $648

300

Simplify 36 people in 2 busses


18 people / bus

300

Is A or B faster?

A: 100m in 10.2s

B: 200m in 19.5s

A: 9.8m/s

400

Simplify 12:18

2:3


400

Show 1:3 is not in proportion to 4:5

1x5 =/= 3x4

5 =/= 12

400

Person A pays $3 and Peron B pays $6. They end up buying 234 skittles. How much does each get?


78 and 156

400

Simplify $12.78 for 1.2kg


$10.65/kg

400

Is A or B heavier

A: 2kg per 3metre

B: 4kg per 5.7metre


B: 0.7kg / metre

500

Simplify 15:5

5:1

500

Show 6:8 is not in proportion to 3:10

6x10 =/= 8x3

60 =/= 24

500

Jack and Stacey buy 92 apples. Jack pays $12.50 and Stacey pays $10.50. How much does each get?


50 apples to Jack

42 apples to Stacey

500

Simplify 300 tickets for twelve 13 year-old students

25 tickets per student

500

Which is more expensive?

A: $10,200 for 115 shares

B: $14,300 for 168 shares

A: $88.69 shares

M
e
n
u