Fr e sh a voca do
My Mom Kinda Homeless
I'm Pebble, Wash My Belly
Number After 5
Number Before 8
100

A comparison between two quantities is called a____?

ratio

100

You are making a batch of cookies. For every 1 cup of sugar, you need 3 cups of flour. Create a ratio table where there are 5 total cups of sugar used.

5 cups of sugar for every 15 cups of flour

100

Create a tape diagram to solve. The ratios of gifts given to gifts received were 3 to 7. If you gave 9 gifts, how many did you receive?

21

100

9:24 = 27:____

72

100

The X-axis goes which way?

Left to Right or Horizontal

200

There are 7 blue legos and 14 yellow legos. Write the original ratio then write the ratio in simplest form.

7:14 1:2


200

Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 12 hours?

$48?

200

Create a tape diagram to solve the problem. The ratio of Dog Man books to Captain Underpants books are 2:5. If there are 8 Dog Man books, how many Captain Underpants books are there?

20

200

33:____ = 3:1

11

200

What is a better buy: 4 avocados for $3.79 or 6 avocados for $5.12?

6 for $5.12

300

Which is a better deal, and what is the unit price?

Option A: 3 pounds of ground beef for $10.50

Option B: 5 pounds of ground beef for $19

Option A: $3.50 per pound


300

The grocery store is having a sale for every five bags of chips you buy, you get two bags free. Create a ratio table and solve how many bags you would need to buy to get 10 free.

25 bags of chips

300

Create a tape diagram to solve the problem. A school survey showed that for every 2 students who liked to play Soccer, 5 students liked to play Basketball. If a total of 70 students liked either Soccer or Basketball, how many students liked to just play Soccer?

20 students liked to play soccer

300

14:42 = _____:168

56

300

Find the unit rate.

8 granola bars cost $2.40

$0.30 per granola bar

400

You have 19 Cousins, 8 of them are girls, what is the ratio of girls to boys? Write it in all three forms.

8:11

8 to 11

8 girls/11 boys


400

In Grand Junction it snowed 13 inches in 2 hours, in Howerton it snowed 16.5 inches in 3 hours. Where was it snowing harder?

Grand Junction, it snowed 6.5 inches per hour

400

Create a tape diagram to solve the question. In a school poll, it was found that for every 5 students who liked to play Football, 3 students liked to play Baseball. Additionally, 16 more students liked to play Football than those who liked Baseball.  How many students liked to just play Football?

40 students like to play football

400

In a classroom, the ratio of pencils to erasers is 4:1. If there are 20 pencils, how many erasers are there to maintain the same ratio?  

5 erasers

400

Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in all 3 forms.

5:3, 5/3, 5 to 3

500

You have 24 boxes of girl scout cookies. 8 of them are thin mints and the rest are Samoas. Write the ratio (in simplest form) and state how many boxes are Samoas.

8:16 or 1:2

1 box of thin mints to 2 boxes of Samoas

500

Create a ratio table using the ratio of Flaming Hot Cheetos to Corn dogs of 9:17. How many Cheetos would you have if you have 51 Corn dogs?


27 Flaming Hot Cheetos

500

Create a tape diagram to solve the problem. A school survey showed that for every 3 students who liked to play Video Games, 4 students liked to play Board Games, and 2 students liked to play Outdoor Games. If a total of 180 students liked one of these games, how many students liked to just play Video Games?

60 students like to play video games

500

Mia is making a fruit punch that requires a ratio of 3 cups of orange juice to 5 cups of apple juice. If she decides to use 30 cups of apple juice, how many cups of orange juice should she use to maintain the same ratio?

18

500

A 12-pack of Sprite for $15.50?

$1.29 per bottle

M
e
n
u