Write a ratio story using words for the following part-to-part ratio: 4 to 9.
Example: In the gym closet there were four soccer balls for every nine tennis balls, so the ratio of soccer balls to tennis balls was 4:9.
300
Write the following ratio in simplest form: 26/14.
13/7 (or 13:7 or 13 to 7)
300
Use ratio reasoning to solve the following: Julia's cat had kittens. One was solid grey, and 3 were tiger-striped. What percent were tiger-striped?
75% (3/4 = 75/100 = 75%)
300
Your mom paid $3.50 per gallon of gasoline. How many gallons could she get for $42?
12 gallons of gas ($42 ÷ $3.50/gallon = 12 gallons)
300
During her eight-week summer vacation, Susan saved $240. At that rate, how much would she save in a year?
$1,560 per year ($240/8 weeks x 52 weeks/year = $1,560/year)
400
At the local animal shelter, there were 3 dogs for every 8 cats. What was the ratio of cats to total animals?
8 to 11, 8:11 or 8/11
400
The ratio of Expo markers to erasers is 4:1. If there are 12 Expo markers, how many erasers are at the whiteboard?
3 erasers
400
Use ratio reasoning to solve the following: Fifteen or 30% of students riding the bus live less than 1 mile from school. How many total students ride the bus?
50 students (30/100 = 15/50)
400
A high-school swimmer swam 12 laps in 8 minutes. At this rate, how many laps can he swim in 18 minutes?
27 laps (12 laps/8 min = 3 laps/2 min = 27 laps/18 min).
400
A snail can travel 12 millimeters in 8 seconds. How far can it travel in a minute?
90 mm/min (12 mm/8 sec x 60 sec/min = 90 mm/min)
500
In Miss Lamothe's math class there were 3 boys for every 7 students. What was the ratio of boys to girls?
3 to 4, 3:4 or 3/4
500
The ratio of dimes to quarters is 5:3. If there are 24 coins in all, how many of them are quarters?
There are 9 quarters.
500
Use ratio reasoning to solve the following: There are 60 flowering plants in the garden, and 20% of them are lilies. How many lily plants are in the garden?
12 lily plants (20/100 = 4/20 = 12/60)
500
A 6-pack of soda is on sale for $3.00, and a 24-pack costs $11.52. If you need to buy enough soda for 48 people, which is the better buy?
The 24-pack. Two 24-packs costs $23.04, while eight 6-packs cost $24. (or $0.02 less per can.)
500
A bamboo plant can grow up to 24 inches in a week. At that rate, how many feet will it grow in a year?
104 feet per year (24 in/week x 52 weeks/year x 12 in/foot = 104 ft/year)