Ratio
Rates
Unit Rates
Real life applications.
Which is a better buy?
100

    


     What are the three ways to write a ratio?




       What is ? to ?, ?:?, ?/ ?



(Example)-yellow to green=10 to 53

100

 

           What is the definition of Rate?


   What is a ratio of two quantities using different units

100

                     Find the unit rate

        

                 $185/5pairs of shoes



                 What is $38/1pair of shoes

100

It cost $45.00 to fill up your gas tank and your gas tank holds 30 gallons of gas.  How much are paying for gas a gallon?

What is $1.50?

100

Sally went to the grocery store.  She wanted to buy Hershey bars.  She could buy them individually for $1.19 a piece or she could get a five pack for $4.99.  Which is the better deal?

What is five pack?

200

   Ray had 6 jelly beans in a bag.  Kelly had 11 jelly beans in a bag. What is the ratio of the number of jelly beans Kelly has to the number that Ray has?


(Remember how you write ratios.)




          What is 11 to 6, 11:6, 11/6

200


    Kendall did fifteen turns in two minutes.  What is her rate of turning?


     What is fifteen turns to two minutes (15/2)

200


          What is the definition of a unit rate?


    What is a rate that compares a quantity to one

200

Sally is taking a road trip.  Her total distance traveled was 200 miles.  She got there in four hours. How fast was she driving?

What is 50 miles per hour?

200

Hailey is craving ice cream.  Breyers is having a sale and 8 ounces of vanilla is $3.99.  Turkey Hill offers 10 ounces for $2.89.  What is the better buy?

What is the Turkey Hill?

300

      

At the football game their was a total of 54 points of the teams points combined.  The Redskins scored 28 of those points.  What kind of ratio is this?




             

                 What is part to whole.

300

True or False

    The denominator of a rate is always one


                       What is false

300


  Rachel is going to a to a clothes store.  She spends 279 dollars on 10 glittery t shirts.  What is the unit rate?


                $27. 9/1 glittery t shirt

300

Kendall typed a 300 word essay.  It took her 20 minutes to complete it.  How many words per minute did she type?

What is 15 words per minute?

300

Olivia asked for her mom to go buy her some new Playdoh.  Target sells individual packets of Playdoh for $1.00 each or you can buy an eight pack with assorted colors for $6.99.  Which is a better buy?

What is the assorted pack?

400


           

          What is the definition of a ratio?


      What is a comparison of any two quantities.

400


   Mary babysat for four hours and earned 60 dollars.  What is her earning rate?  


   What is 60 dollars to 4 hours ($60/4hrs)

400

          

     Taylor's girl scout group sold 24 boxes of cookies at the home depot and 38 boxes of cookies at kroger.  Their total amount collected was 248 dollars.  What is the unit cost of a box of cookies.

   


              What is four dollars a box

400

Maggie ran a half marathon.  She burnt 1200 calories and it took her an hour and a half to run it.  How many calories did she burn per hour?

What is 800 calories?

400

Hannah would like to go to CVS to get some Q-tips.  She can either buy a bag of 500 Q-tips for $6.99 or she can buy two boxes containing 250 Q-tips each for $4.00 each.  Which is a better buy?

What is 500 Q-tips?

500

     

There are 40 m and m's in a bag. There are 9 blue, 13 green, 3 brown, and 5 red.  What is the ratio of yellow m and m's to brown m and m's  



          What is 10 to 3, 10:3, 10/3

500

   

Karla read 10 books over the summer.  On average it took her 45 minutes to read each book and the summer is three months long.  What is her rate of summer reading?


What is 450 minutes to 3 months (450min/3months)

500


      Cooper drove 100 miles to his grandma's house.  It took him 2 hours to get to his grandma's house. How fast was cooper driving?


                 What is 50miles/1hour

500

Mike ran five miles.  It took him 42 minutes.  How fast was he running?

What is 8.4 minutes per mile?

500

Joe wants to buy sunscreen before he goes to the beach.  He can either get a 10 ounce bottle of Coppertone for $8.99 or he can buy the store brand in a 12 ounce bottle for $9.49.  Which is the better buy?

What is the store brand?

M
e
n
u