Ratios
What is the Unit Rate?
What is the Unit Rate?
What comes next?
Word Ratios
100

What is the top part of a fraction called?

Numerator

100

Daily Triple!!!!!!!!!!!!

A 10-pack of popsicles for $4.30. 

$0.43 for each popsicle

100

A 12-pack of popsicles for $1.68?

$0.14 for each popsicle

100

1, 3, 5, 7, __

9

100

Win 400!!!!!!!!!

Win 400!!!!!!!!!

200

What is the bottom part of a fraction called?

Denominator

200

A 24 oz. jar of cheese sauce cost $2.16. 

$0.09 per oz

200

Daily Double!!!!!!!!!!!

A 16 oz. jar $1.60.

$0.10 per oz

200

5, 10, 15, 20, __

25

200

Win 300!!!!!!!!!!


Win 3000!!!!!!!!!

300

You win 200 points!!!!!!!!!!

You win 200 points!!!!!!!!!!

300

3 lbs. of beef roast for $9.00 

$3.00 per pound

300

5 lbs. of beef roast for $16.00

$3.20 per lb

300

Daily Double!!!!!!!!!!!!

30, 24, 18, 12, __ 

6

300

4 pieces of candy for $1

$/Candy

400

Daily Double!!!!!!!!!!!!

A ratio is a ____________ or ______________ between two things.

comparison or relationship

400

You win 400 points!!!!!!!!!!

You win 400 points!!!!!!!!!!

400

 4 umbrellas for $8.20

$2.05 for each umbrella

400

24, 20, 16, 12, __

8

400

Daily Quadrouple!!!!!!!!!!!!

3 bananas for $.99

$/bananas

500

A unit rate means how much for _ _ _  of something.

One

500

3 umbrellas for $6.00 

$2.00 for each umbrella

500

n รท 4 = 4

16

500

22, 20, 18, 16, __

14

500

2 video games for $100

$/video games

M
e
n
u