Writing Ratios
Ratio Tables
Ratio Word Problems
Equivalent Ratios
Graphs of Ratio Tables
100

There are 10 white marbles and 3 blue marbles. Write the ratio of white to blue marbles in all three ways.

10:3; 10 to 3;

10/3

100

5

100

The ratio of boys to girls is 1:2. If there are 12 boys, how many girls are there?

24

100

Write two equivalent ratios for 

4/2

Answers vary.

100

Describe the pattern.

The number of miles _____________ by _____ each _______.

The number of miles increases by 3 each day.

200

There are 10 white marbles and 3 blue marbles. Write the ratio of white marbles to total marbles. (Write in all 3 ways)

10:13; 10 to 13;

10/13

200

3

200

The ratio of apples to oranges is 2:3. If there are 21 oranges, how many apples are there?

14

200

Write 2 equivalent ratios to 1:2.

Many answers are possible

200

If the pattern continues, how many miles will be ran on Day 6?

18

300

There are 2 red blocks, 3 orange blocks, and 4 black blocks. Write the ratio of total blocks to black blocks. (You only need to write this in 1 way.)

9:4; 9 to 4;

9/4

 

300

3

300

Emma spent $28 on 2 DVDs.  How much did each DVD cost?

$14

300

Write 2 equivalent ratios to 2 : 3.

Many answers are possible

300

Who has more pictures per page?  Gina or Renee

Gina

400

The ratio of yellow to blue paint is 6:8.  What is the ratio of yellow paint to total paint?

6:14, 6 to 14, 

6/14

400

Blue: 12

Red: 8

400

Emma spent $28 on 2 DVDs.  At this rate, how much would 5 DVDs cost?

$70

400

Write 2 equivalent ratios to 35 : 45.

Many answers are possible

400

Based on the graph, what does the ordered pair 

(2, 6) represent?

It costs $2 for 6 pencils.

500

Draw a 3 to 2 ratio.

Answers vary.

500

Not correct; the top was multiplied by 3 and the bottom was multiplied by 4.

500

Out of 30 students surveyed, 17 have a dog.  Based on these results, predict how many of the 300 students in the school have a dog?

170

500

Write 2 equivalent ratios to 30:40.

Many answers are possible

500

The graph is missing a point to indicate the cost of 12 pencils.  How much would 12 pencils cost?

$4

M
e
n
u