Which ratio is equivalent to 3/20?
A 5 to 100 B 100 to 5 C 140 to 21 D 21 to 140
D
Valerie sells 4 bracelets for $20 and 6 bracelets for $30. How much does she charge for one bracelet?
A $4 per bracelet
B $5 per bracelet
C $10 per bracelet
D $40 per bracelet
B $5
A bag contains 40 pieces of candy and 15 cookies. What is the ratio of cookies to the total items in the bag?
A 3:8 B 3:11 C 3:12 D 3:40
B
Ms. Shipley writes the ratio “2 apples to 3 oranges” on the board. Which basket contains a ratio equivalent to what Ms. Shipley wrote?
A The basket contains 3 apples and 2 oranges
B The basket contains 4 apples and 5 oranges
C The basket contains 6 apples and 9 oranges
D The basket contains 10 apples and 11 oranges
What is C
Ava walked 36 dogs on Saturday and earned $72. Ava walked 24 dogs on Sunday and
earned $48. Determine if this is a proportional relationship. If yes, determine the unit rate.
A No, there is enough information to decide.
B No, there isn’t enough information to decide.
C Yes, there is enough information and the unit rate is $0.50 per dog.
D Yes, there is enough information and the unit rate is $2.00 per dog.
D
Susan won 3 out of 7 soccer games she played. What is the ratio of games lost to games played?
A 3:7 B 4:7
C 7:3 D 7:4
B
Paul made 11 of the 20 shots he took at hockey practice yesterday. What is the ratio of shots made to shots missed? Write your ratio three ways.
11:9 11/9 11 to 9
It costs $18 for 3 boxes of brownies. What is the price per box of brownies (unit rate)?
$6
Mr. Brown knows that 10 of his 25 students are girls. What is the ratio of girls to
boys in Mr. Brown’s class? Write your answer in simplest form.
2 to 3, 2:3, or 2,3
The ratio of boys to girls in the band is 25 to 75. What is the ratio of girls to total students in the band?
A 75 to 25 B 25 to 75 C 75 to 100
D 25 to 100
What is C
3:2
The ratio of dogs to cats that visited a veterinarian last week was 3 to 7. Which of the following could have been the number of dogs and cats the veterinarian saw that week?
14 dogs & 6 cats
18 dogs & 35 cats
9 dogs & 28 cats
18 dogs & 42 cats
18 dogs & 42 cats
There are 8 cakes and 15 pies for sale in a store window. What is the ratio of pies to cakes?
What is 15/8
What is the ratio of girls to total students in the class?
Answers vary.
In all of Ms. Brown’s classes, she has 45 girls and 63 boys. Which of the following represents the ratio of boys to girls in Ms. Brown’s classes.
5:7
7:5
9:7
7:9
7:5