There are 10 white marbles and 3 blue marbles. What is the ratio of white to blue marbles? (write 3 ways)
What is
10:3, 10 to 3, 10/3
How many miles can you travel on 6 gallons of gas?
48 miles
There are 12 horses and 15 cows. Write a ratio
What is the missing term that will make the ratios equivalent? 2 : 4 = 4: ?
There are 42 players on 7 basketball teams. What is the unit rate?
There are 5 dogs and 3 cats. write the ratio
5:3
Complete the table
There are 12 pens and 15 pencils write the ratio
Write 2 equivalent ratios that are SIMPLER (use lower numbers) than 12 : 18 .
2:3, 4:6, or 6:9
There is a pack of 10 rolls for $4.00. What is the unit rate
There are 20 oranges and 15 apples. Write the ratio
20:15
You need 2 pounds of apples for one pie. Complete the table
Express this ratio as a fraction in simplest form:
63:18
7/2
Are these ratios equivalent?
a) 8 : 20
b) 2 : 5
There are 30 players on 10 football teams. What is the unit rate?
There are 5 girls in gym class. There are 15 kids total. Write the ratio
5:15
Fill out the table below:
2 : 5
4 : 10
___ : ___
Ryan can bike 5 miles in 10 minutes. How many miles can he ride in 20 minutes?
Are these ratios equivalent?
a) 12:24
b) 1:2
d) 30:38
You can get 5 iced teas for $10.00 what is the unit rate?
There 9 purple marbles and 3 red marbles. Write the ratio
9:3
Jake makes $7 a week for his allowance. How much money will he make in 2 weeks
There is a sale on chocolate:
A) 3 chocolate bars for $5.00
B) 5 chocolate bars for $7.00
Are they equa?
Finish the equivalent ratio:
4:12 = 5:?
5:15
You can get 4 bags of chips for $12.00. What is the unit rate?