Ratios
Ratio Tables
Ratio Word Problems
Equivalent Ratios
Unit Rates
100

There are 10 white marbles and 3 blue marbles. What is the ratio of white to blue marbles? (write 3 ways)

What is 

10:3, 10 to 3, 10/3

100


How many miles can you travel on 6 gallons of gas?

48 miles 

100

There are 12 horses and 15 cows. Write a ratio 

100

What is the missing term that will make the ratios equivalent? 2 : 4 =  4: ?

100

There are 42 players on 7 basketball teams. What is the unit rate?

200

There are 5 dogs and 3 cats. write the ratio 

5:3

200

Complete the table 

200

There are 12 pens and 15 pencils write the ratio 

200

Write 2 equivalent ratios that are SIMPLER (use lower numbers) than 12 : 18 .

2:3, 4:6, or 6:9

200

There is a pack of 10 rolls for $4.00. What is the unit rate 

300

There are 20 oranges and 15 apples. Write the ratio 

20:15

300

You need 2 pounds of apples for one pie. Complete the table 

300

Express this ratio as a fraction in simplest form:

63:18

7/2

300

Are these ratios equivalent?

a) 8 : 20

b) 2 : 5



300

There are 30 players on 10 football teams. What is the unit rate?

400

There are 5 girls in gym class. There are 15 kids total. Write the ratio 

5:15

400

Fill out the table below: 

2 : 5 

4 : 10  

___ : ___


400

Ryan can bike 5 miles in 10 minutes. How many miles can he ride in 20 minutes?

400

Are these ratios equivalent?

a) 12:24

b) 1:2



d) 30:38

400

You can get 5 iced teas for $10.00 what is the unit rate?

500

There 9 purple marbles and 3 red marbles. Write the ratio 

9:3

500

Jake makes $7 a week for his allowance. How much money will he make in 2 weeks 

500

There is a sale on chocolate: 


A)  3 chocolate bars for $5.00


B) 5 chocolate bars for $7.00


Are they equa?

500

Finish the equivalent ratio:

4:12 = 5:?

5:15

500

You can get 4 bags of chips for $12.00. What is the unit rate?

M
e
n
u