Ratios (SIMPLIFY)
Rates
Unit Rate
More Rates
General Trivia
100

There are 16 girls to 20 boys. What is the ratio ?

4:5

100

Mrs. Moskey can choose 3 apple pies for $9 or 6 blueberry pies for $24. Which is the least expensive per pie?

The apple pie.  9/3 = $3.00 vs. 24/6= $4.00 per pie

100

If Shaniya drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).

25 miles per hour.

50/2 = 25

100

Big Y advertises a special on candy- if you buy 3 bags of candy, the total cost will be $24.00.  If one bag of the candy regularly costs $7.00, are you saving money by buying 3 bags?

No; since the unit rate for the “special” is $8.00 per bag versus the regular cost of $7.00 per bag you are not saving any money.

100

What is the capital of CT

Hartford

200

Raine has 25 red M&Ms and 15 green M&Ms, what is the ratio of red to green?

What is 5:3

200

A window washer cleans 38 windows in 2 hours. At this rate, how many windows will she clean in 6 hours?

114 windows

200

Trudy bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt? 

$6.00 per shirt

200

If Zoey works 20 hours per week at the bowling alley and gets paid $400 for the week, how much will she get paid if she works 30 hours per week?

$600 per week.  (First find out the unit rate of how much she gets paid per hour:  400 divided by 20 equals $20.00 per hour.  Then $20 x 30 hours equals $600) 

OR:

400/20 = ?/30

Simplify 400/20 and you get 20 over 1.  1 x 30 =30 and 20 x 30=$600

200
True of False:

$25.00 per hour is an example of a unit rate?

True.

300

The ratio of catfish to trout in Jinise's pond is 1 to 3. If there are 200 catfish in the pond, how many trout are there?

600

300

There are 176 slices of bread in 8 loaves. Using the same rate, how many slices of bread are in 5 loaves?

110 slices of bread

300

If Zion bought 10 bags of hot cheetos for $3.50, then how much does 1 bag cost?

 $0.35 per bag

300

Mia runs 2 miles in 14 minutes.  If Mia runs at a constant speed, how long will it take her to run 5 miles?

35 minutes.  Find the unit rate by dividing 14 minutes by 2.  Mia runs one mile in 7 minutes so 7 minutes x 5 miles = 35 minutes

OR:

14/2 = ?/5

simplify 14/2 and you get 7.  7x5=35

300

What grades are taught at Tariffville Elementary School?

Kindergarten through 6th grade


400

In Nyla's math class, there are 12 boys and 15 girls. What is the ratio of girls to boys in Nyla's math class?

5:4

400

Mrs. Drinan ran 1000 kilometers in 30 seconds.  If she runs at a constant speed, how long will it take her to run 1500 kilometers?

45 seconds

400

Zyon bought a 5-pound can of peanuts for $12.50. What is the unit price?

$2.50 per pound of peanuts.

400

****DAILY DOUBLE****

Mrs. M rents a kayak for 5 hours.  The cost to rent for the first hour is $10 and $4.00 for each additional half hour.  How much did it cost to rent for 5 hours?

$42.00

$10 for the first hour plus:

Remaining 4 hours: 60 minutes x 4 = 240 minutes

240 divided by 30 minutes = 8 half hours

8 half hours x $4.00 = $32.00 plus $10 for first hour=$42.00

400

What is Tariffville Elementary School's mascott

Kip the Owl

500

If the ratio of chairs to desk in a room is 2:3, and there are 18 desks. How many chairs are there?

12 chairs

500

Elvis pays $178 every 4 months for guitar lessons. At this rate, how much will Elvis pay for 3 years of guitar lessons?

$1602 for 3 years of lessons

178/4= $44.50 per month

How many months in a year? 

12 months x 3= 36 months

$44.50 x 36 months = $1,602


500

Aubrey bought a box of 20 pretzel rods for $4.40. What is the price per pretzel rod?

$0.22 per pretzel rod.

500

Determine if each pair of ratios or rates are equivalent. 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6

No the ratios are not equivalent.

8:12 does not equal 3:6

8/12=2/3

3/6=1/2

500

 What is 560 divided by 8?

70

M
e
n
u