There are 16 girls to 20 boys. What is the ratio ?
4:5
If Cheyenne drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
25 miles per hour.
3 / 6 / 9 / 12
2/ / /
Find equivalent ratios.
4 / 6 / 8
A comparison of two numbers or quantities.
Ratio
Ms.Looney favorite color?
Pink..duh
Ryan has 25 red M&Ms and 15 green M&Ms, what is the ratio of red to green?
5:3
Jhase bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt?
$6.00
3 / 6 / 9
5/ /
Find equivalent ratios.
10/ 15
a ratio comparing two different units
Rate
What does Ms.Looney teach?
Math
The ratio of catfish to trout in Aaron's pond is 1 to 3. If there are 200 catfish in the pond, how many trout are there?
600
If Caylee bought 10 bags of hot cheetos for $3.50, then how much does 1 bag cost?
$0.35
2/4/6
6/ /
Find equivalent ratios.
12/ 18
a rate where one value is equal to one
Unit Rate
Where did Ms.Looney go to college?
Upike
In Karmen's math class, there are 12 boys and 15 girls. What is the ratio of girls to boys in Karmen's math class?
5:4
Brooklyn bought a 5-pound can of peanuts for $12.50. What is the unit price?
$2.50
5/10/15/20
8/ / /
Find equivalent ratios.
16/24/32
two ratios that can be divided or multiplied to the same number. We use a table to find these.
Equivalent Ratios
What is Ms.Looney's dogs name?
Ruger
If the ratio of chairs to desk in a room is 2:3, and there are 18 desks. How many chairs are there?
12 chairs
Aubree bought a box of 20 large pretzels for $4.40. What is the price per pretzel?
$0.22
4/8/12/16
8/ / /
Find equivalent ratios and graph
16/ 24/ 32
graphs vary
How do you find an equivalent ratio?
1. SET UP FRACTION
2. DIVIDE OLD NUMERATOR BY NEW
3. MULTIPLY NEW DENOMINATOR BY THE ANSWER FROM STEP 2
How old is Ms.Looney?
23