Vocabulary
Equivalent Ratios
Finding Unit Rates
Comparing Rates
Fun Challenges
100

QUADRUPLE POINTS

This compares 2 or more quantities.

What is a ratio? 

100

This is the value of x to make these ratios equivalent.

5/6 = x/30 

What is 25?

100

McKinley played 16 notes in 4 seconds. This is the unit rate. 

What is 4 notes/1 second? 

100

This is the faster rate: 240 miles/4 hr or 330 miles/6 hr. 

What is 240 miles/4 hr? 

100

PENTA POINTS! (5x)

Sing twinkle twinkle little star the best you can.

If you did it, you get the points. 

200

This compares two quatities that have different units. 

What is a rate? 

200

This is the value of x to make these ratios equivalent.

x/12 = 7/2

What is 42?

200

TRIPLE POINTS 

Sawyer types 165 words in 5 minutes. This is the unit rate for this ratio. 

What is 33 words/1 minute? 

200

This is the faster rate: 45 m/15 s or 24 m/6s. 

What is 24 m/6 s? 

200

Do 20 REALLY fast jumping jacks and sit down like nothing ever happened.

If you did it, you get the points. 

300

The strategy used to solve division of fractions.

What is KCF

300

CHALLENGE! Sing any song for 10 seconds. 

Great job!

300

This is the ratio as a fraction and then a unit rate.

There are 312 cards in 6 decks of playing cards. 

What is 312/6 and 52/1?

300

This is the faster rate: 168 ft/21 min or 108ft/12 min. 

What is 108 ft/12 min? 

300
Name everyone in your group. NO TALKING.!!!

If you did it, you earn the points. 

400
This is a rate in which the second quantity in the comparison is one unit. 

What is a unit rate? 

400

DOUBLE POINTS! NO CALC

This is the value of x to make these ratios equivalent.

66/x = 2/3 

What is 99?

400

This is the ratio as a fraction and then a unit rate.

Evan ran 18.6 miles of a marathon in 3 hours . 

What is 18.6 miles/3 hours and 6.2 miles/1 hour? 

400

EXERCISE Challenge! Do 10 pushups, 20 sit ups, 20 jumping jacks in under a minute. Prepare your space so your teacher can prepare their timer.  

If you did it, you earn the points. 

400

Complete a wall sit for 1 minute with your arms straight out. 

If you completed the challenge, you earn the points. 

500

These are two or more fractions that name the same amount. 

What are equivalent fractions? 

500

This is the value of x to make these ratios equivalent.

40/12 = 10/x

What is 3?

500

This is the ratio as a fraction and then a unit rate.

Cameron paid $30.16 for 8 pounds of almonds. 

What is $30.26/8 pounds and $3.77/1 pound?

500

EXERCISE Challenge...! The STUDENT must do 10 pushups, 10 sit ups, 10 jumping jacks in under 45 seconds

GREAT JOB

500
What is this month's HAWK core virtue

RESPECT

M
e
n
u