QUADRUPLE POINTS
This compares 2 or more quantities.
What is a ratio?
This is the value of x to make these ratios equivalent.
5/6 = x/30
What is 25?
McKinley played 16 notes in 4 seconds. This is the unit rate.
What is 4 notes/1 second?
This is the faster rate: 240 miles/4 hr or 330 miles/6 hr.
What is 240 miles/4 hr?
PENTA POINTS! (5x)
Sing twinkle twinkle little star the best you can.
If you did it, you get the points.
This compares two quatities that have different units.
What is a rate?
This is the value of x to make these ratios equivalent.
x/12 = 7/2
What is 42?
TRIPLE POINTS
Sawyer types 165 words in 5 minutes. This is the unit rate for this ratio.
What is 33 words/1 minute?
This is the faster rate: 45 m/15 s or 24 m/6s.
What is 24 m/6 s?
Do 20 REALLY fast jumping jacks and sit down like nothing ever happened.
If you did it, you get the points.
The strategy used to solve division of fractions.
What is KCF
CHALLENGE! Sing any song for 10 seconds.
Great job!
This is the ratio as a fraction and then a unit rate.
There are 312 cards in 6 decks of playing cards.
What is 312/6 and 52/1?
This is the faster rate: 168 ft/21 min or 108ft/12 min.
What is 108 ft/12 min?
If you did it, you earn the points.
What is a unit rate?
DOUBLE POINTS! NO CALC
This is the value of x to make these ratios equivalent.
66/x = 2/3
What is 99?
This is the ratio as a fraction and then a unit rate.
Evan ran 18.6 miles of a marathon in 3 hours .
What is 18.6 miles/3 hours and 6.2 miles/1 hour?
EXERCISE Challenge! Do 10 pushups, 20 sit ups, 20 jumping jacks in under a minute. Prepare your space so your teacher can prepare their timer.
If you did it, you earn the points.
Complete a wall sit for 1 minute with your arms straight out.
If you completed the challenge, you earn the points.
These are two or more fractions that name the same amount.
What are equivalent fractions?
This is the value of x to make these ratios equivalent.
40/12 = 10/x
What is 3?
This is the ratio as a fraction and then a unit rate.
Cameron paid $30.16 for 8 pounds of almonds.
What is $30.26/8 pounds and $3.77/1 pound?
EXERCISE Challenge...! The STUDENT must do 10 pushups, 10 sit ups, 10 jumping jacks in under 45 seconds
GREAT JOB
RESPECT