There are 16 girls to 20 boys. What is the ratio ?
4:5
Kasen can choose 3 apple pies for $9 or 6 apple pies for $19. Which is the better deal?
3 Apple pies
If Shaniya drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
What is 25 miles per hour.
3/1
Raine has 25 red M&Ms and 15 green M&Ms, what is the ratio of red to green?
What is 5:3
A window washer cleans 38 windows in 2 hours. At this rate, how many windows will she clean in 6 hours?
114 windows
Triumph bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt?
$6.00
What's the missing notation?
2/3, 2:3
2 to 3
The ratio of catfish to trout in Jinise's pond is 1 to 3. If there are 200 catfish in the pond, how many trout are there?
600
There are 176 slices of bread in 8 loaves. Using the same rate, how many slices of bread are in 5 loaves?
110 slices of bread
If Zion bought 10 bags of hot cheetos for $3.50, then how much does 1 bag cost?
What is $0.35
What's the missing notation? 7:4, 7 to 4
7/4
In Nyla's math class, there are 12 boys and 15 girls. What is the ratio of girls to boys in Nyla's math class?
5:4
Frank sold 147 bags of popcorn and 216 bottles of water in 3 days. At this rate, how many more bottles of water than bags of popcorn will Frank sell in 5 days?
115 more bottles of water
Zyon bought a 5-pound can of peanuts for $12.50. What is the unit price?
$2.50
Is miles per hour the same as hours per mile?
NO! 60 miles per hour, if written as hours per mile, would be like
1/60
If the ratio of chairs to desk in a room is 2:3, and there are 18 desks. How many chairs are there?
12 chairs
Jada pays $178 every 4 months for guitar lessons. At this rate, how much will Jada pay for 3 years of guitar lessons?
$1602 for 3 years of lessons
Aubrey bought a box of 20 pretzel rods for $4.40. What is the price per pretzel rod?
$0.22
Are you all caught up with your math homework?
I hope! Please finish everything! I care about you and your grade!!!!!!!!!