There are 10 girls and 14 boys in a class, what is the ratio of girls to boys? Write the ratio in simplest
5:7
If Sammy could read 140 words in a minutes, then how much could she read if she read for 3 minutes?
420 words in 3 minutes.
Gwen rode her bike for 7 hours at a speed of 16 miles per hour. How far did Gwen ride her bike?
112 miles
How many pens per minute could a machine make if they made 140 in 40 minutes?
3.5 pens
Write a sentence explaining what the ratio of 3:1 means
Example for every 3 tomatoes there is 1 cucumber.
If there are 6 green apples and 14 red apples, what is the ratio of red apples to total apples? Write the ratio in simplest form.
7:10
A pack of Hot Wheels cost $3.20. How much would 3 packs of cars cost?
$9.60
The circus came to town and their train covered 140 miles in 4 hours. What was the train's speed?
35 mph
Use the table below: For the first dozen $4.00 For each additional dozen or half dozen $2.25 How much would it cost Becky to buy 6.5 dozens.
$16.38
Write a sentence explaining what the ratio means of rock music to total music on an iPod when it is 2 to 7.
For every 2 rock songs there are 7 songs on the iPod
Write the simplified ratio for 112: 84
4:3
How much per pound would a tray of cheese cost if the tray cost $5.58 for 3 pounds?
$1.86
Franky threw his Frisbee a total distance of 120 meters and it stayed in the air for 5 seconds. What was the average speed of the Frisbee?
24 meters per second
Use the table below For the first mile $3.00 For every additional mile or part of a mile $1.25 How much would it cost Jeff to ride in the taxi for 4.5 miles?
$7.38
Write a sentence explaining what the ratio means of 4:3 in a classroom could refer to
for every 4 boys there are 3 girls.
Simplify the ratio 48:18
8:3
A pack of batteries cost $2.44. How much would 4 packs of batteries cost?
$9.76
A car was going 60 miles per hour and they drove for an 2 hours and 30 minutes. What is the distance the car traveled?
What is 150 miles
If it takes 15.3 meters of ribbon to wrap 9 presents, then how much ribbon will you need for 44 presents?
74.8 meters
Which is a better buy for batteries? Why and by how much? Battery A 6 for $4.26 Battery B 10 for $8.00 Battery C 6 for $5.44
Battery A because it is the cheapest per battery by $.09
There are 9 girls, 12 boys, and 3 teachers in a classroom, what is the ratio of students to adults? Write the in simplest form.
7:1
How much per pound would a tray of meat cost if the tray cost $6.88 for 4 pounds?
$1.72
Bruce the dog ran 20 feet per second for 150 feet. How long did it take him to cover that distance?
7.5 seconds.
If it takes 6.37 meters of string to use for the string on 7 balloons, then how much string will you need for 26 balloons?
23.66 meters
What is a better buy for soda? Why and by how much? Soda A 6 pack for $4.26 Soda B 12 pack for $9.40 Soda C 24 pack for $24.00
Soda A is the better buy because it is the cheapest per soda by $.07.