Rate Tables
Factor Puzzles
Graphing /Unit Rates
Ratios and Rate Problems
Word Problems
100
Hours Days Is this a rate table, yes or no? 1 3 Explain. 2 6 3 9 4 12 5 15
What is YES!
100
4 8 ______________ 14 __
What is 28
100
What does a unit rate show?
What is a unit rate shows the comparison of something to 1 unit.
100
We traveled 300 miles in five hours. What is the unit rate: How many miles did we travel in one hour?
What is 60 miles per hour.
100
Students voted on their favorite subject at school. Math beat social studies class with two times as many votes. What is the correct ratio that represents the voting?
What is 2 math votes per 1 social studies vote.
200
Is this a rate table, yes or no? Explain. Pounds Dollars 1 6 2 12 3 18 4 25 5 29
What is NO!
200
__ 10 ______________ 56 16
What is 35
200
What is the unit rate? Night Movies 1 __ 2 4 3 6 4 8
What is 2 movies per night
200
Ellie was paid $36 for 4 hours of work. How much was she said per hour?
What is Unit rate: $9 per hour.
200
Students voted on their favorite food at school. The final vote was between pizza and hamburgers. Pizza got three times as many votes as hamburgers. What is the correct ratio that represents the voting?
What is 3 pizza per 1 hamburger
300
Fill in the missing numbers in the rate table. Minutes Yards 1 4 2 8 3 __ __ 16
What is Minutes Yards 1 4 2 8 3 12 4 16
300
12 24 ______________ 27 __
What is 54
300
What is the unit rate? Night Chocolate bar 1 __ 2 12 3 18 4 24
What is 6 chocolate bars per night
300
A toy factory manufactures 4 toys in 3 days. At that rate, how many toys can the factory manufacture in 30 days? Explain. Ratio: 4 toys to 3 days Needed: __ toys to 30 days
What is 40 toys to 30 days.
300
Sally read 75 pages in 3 hours. How many pages did Sally read in 1 hour? Write the unit rate.
What is 25 pages per hour.
400
Fill in the missing numbers in the scrambled rate table. Minutes Yards 1 6 3 18 6 __ __ 64
What is Minutes Yards 1 6 3 18 6 36 9 64
400
40 35 ______________ __ 28
What is 32
400
If Joe watches the same number of movies each night and he watched 4 movies in 4 nights, what is the unit rate?
What is 1 movie per night.
400
A roller coaster runs 4 trains every 10 minutes. At the rate, how many trains does the roller coaster run every hour? Explain. Ratio: 4 trains to 10 minutes Needed: ___ trains to 60 minutes
What is 24 trains per hour
400
John ate 85 hamburgers in 5 hours. If John ate the same amount of hamburgers each hour, how many hamburgers did John eat per hour?
What is 17 hamburgers per hour
500
Complete the rate table. Then write the unit rate. Minutes Yards 1 ___ 2 18 27 4 ___
What is Minutes Yards 1 9 2 18 3 27 4 36 Unit rate: 9 yards per minute
500
___ 12 ______________ 72 32
What is 27
500
If sara drank the same number glasses of water each day and she drank 12 glasses in 3 days, what is the unit rate?
What is 4 glasses of water per day.
500
A civil engineer was monitoring the amount of water in a creek that flowed under a bridge to determine the safety for local residents. She determined that approximately 1,750 gallons of water passed in 5 minutes. Which of the following is the unit rate that expresses the relationship in gallons per minutes. A.) 1,750 gallons per 5 minutes B.) 1,750 gallons per minute C.) 1 minute per 350 gallons D.) 350 gallons per minutes
What is D.) 350 gallons per minutes
500
Jim can solve 440 math problems in 5 minutes. How many math problems can Jim solve in one minute?
What is 88 math problems per minute.
M
e
n
u