How many ways can you write a ratio?
3
Set of 2 number lines with values aligned to represent equivalent ratios
double number line
What is the name of Ms. Wicker's son?
Jake
Three cupcakes cost $5.25. At this rate, how much do 2 cupcakes cost?
$3.50
fraction, colon, word form
the cost for 1 item
unit price
One of your teachers is competing in her town's Christmas Light Competition. What teacher is this?
Mrs. Elliott
Cj’s goal is to take 8 AR tests every 3 months. Based on this goal, how many AR tests will Cj take after 9 months?
24
A comparison between 2 or more quantities is called a ____________.
ratio
for each
per
Two of your teachers were born in June-name them.
Ms. Wicker and Ms. Hardiek
4 movie tickets cost $36. At this rate, what is the cost per ticket?
$9
KJ has 4 pairs of Crocs and 3 pairs of Jordan's. What is the ratio of Jordan's to Crocs written 3 ways?
3/4, 3:4, 3 to 4
when you multiply or divide each term of a ratio by the same number to get a second ratio
equivalent ratios
There are three 6th grade teachers that are unmarried and have no children. List all of them.
Ms. Alibaikzadeh, Ms. Bowling, Ms. Hardiek
Ashley baked 36 peanut butter cookies and 27 M&M cookies. What is the ratio of peanut butter cookies to M&M cookies in simplest form?
4:3
Laila has 3 green bracelets, 5 pink bracelets, and 7 purple bracelets. What is the ratio of pink bracelets to total bracelets written in simplest form 3 ways?
1:3, 1 to 3, 1/3
a group of rectangles put together to represent a relationship between quantities
tape diagram
What is the name of Ms. Mueth's favorite fast food restaurant?
Wendy's
For every 5 giraffes at the zoo there are 2 polar bears. There are 49 giraffes and polar bears at the zoo all together. How many giraffes are at the zoo?
35