Ratios
Equivalent Ratios
Double Number Lines & Tables
Unit Rates
Challenge Problems
100

If the ratio A:B = 5:2, how many times as large is A as B?

What is 2.5 times?

100

Give an equivalent ratio to 6:4 by multiplying both parts by 1.5.

What is 9:6?

100

A student’s double number line for ticket sales shows dollars: 0, 6, 12, 20
tickets: 0, 5, 10, 15

Which dollar value is incorrect, and what should it be?

What is “20 is wrong; it should be 18”?

100

A speed is 12.5 miles per hour. What is the pace in minutes per mile?

What is 4.8 minutes per mile?

100

Are the ratios 3:4 and 18:24 equivalent? (Answer yes/no.)

What is yes?

200

Four horses are in a stall. Write the ratio legs : ears in simplest form.

What is 2:1?

200

Tickets cost $6 for 5 tickets. What is the cost of 17 tickets?

What is $20.40?

200

A table shows 7 lbs of granola costs $12.25. What is the unit price per pound?

What is $1.75 per lb?

200

Who is faster?

Rider A: 3000 ft in 4 minutes

Rider B: 0.6 miles in 5 minutes

Who is Rider A?

200

A drink has juice:soda water = 3:2. If the total is 37.5 cups, how many cups are soda water?

What is 15 cups?

300

The ratio of boys to girls is 7:5, and there are 36 students total. How many girls are there?

What is 15?

300

Tickets cost $6 for 5 tickets. If you pay $54 exactly, how many tickets did you buy?

What is 45 tickets?

300

3.5 lbs of granola costs $8.40 at a constant rate. What is the cost for 62 lbs?

What is $148.80?

300

Dog food is 4 lbs for $16. How many pounds can you buy for $7.50?

What is 1.875 lbs?

300

Ducks:swans = 4:5. If there are 117 birds total, how many swans are there?

What is 65 swans?

400

A drink has juice:soda water = 3:2. If the total drink is 40 cups, how many cups are juice?

What is 24 cups?

400

A receipt shows 30 tickets cost $36. What is the rate in simplest form (tickets : dollars)?

What is 5:6?

400

9 tickets cost $10.80. At the same rate, what is the cost of 25 tickets?

What is $30.00?

400

Dog food is $4 per pound. If you buy 9.5 pounds, what is the total cost?

What is $38?

400

Tickets cost $6 for 5. With $50, what is the greatest number of whole tickets you can buy, and how much money is left?

What is 41 tickets with $0.80 left?

500

Walkers:bikers =3:5. Bikers:bus riders =10:7. Find walkers:bikers:bus riders in simplest whole numbers.

What is 6:10:7?

500

Tickets cost $6 for 5. You have less than $50 and need the most tickets possible that can be split equally among 6 people (whole tickets each). How many tickets can you buy, and what will you spend?

What is 36 tickets for $43.20?

500

Granola costs $5 for 4 lbs. A student claims 73.6 lbs would cost $92. True or false, and why (using unit rate thinking)?

What is true, because $5/4=$1.25 per lb and 73.6 * 1.25=92?

500

Runner A goes 12.5 mph. Runner B’s pace is 5 min 20 sec per mile. Who is faster, and by what percent (nearest tenth)?

Who is Runner A, by about 11.1%?

500

Ducks:swans = 4:5. After 9 ducks and 6 swans are added, the ratio becomes 1:1. How many ducks were there originally?

What is 12 ducks?

M
e
n
u